Paul Baran Hayatı

Paul Baran Kimdir, Paul Baran Hayatı Biyografi

Polonya asıllı ABD’li iktisatçı. Az ge­lişmişlik çözümlemesi ve kapitalizmin tekelci aşamasının incelenmesinde önemli katkıları olmuştur.

Polonya’nın Vilna kasabasında doğdu. Ünlü bir hekim olan babası Vilna’da, Almanya’nın kimi kentlerinde ve Moskova’da çalışmıştı. Paul Baran, orta öğ­renimini Almanya’da yaptı. 1926’da Moskova Üni­versitesine girdi. Plehanov Ekonomi Enstitüsü’nü bitirdi ve asistan oldu. Doktora için Berlin Üniversi­tesine gönderildi. Öğrenimini sürdürerek Frankfurt Sosyal Bilimler Enstitüsü’nü, Harvard Üniversitesini ve New York’ ta Brookıngs Enstitüsü’nü bitirdi.

1933-1938 arasında amcalarıyla birlikte ticaret yaptı. 1939’da Polonya uyruğundan çıkarak ABD’ye yerleş­ti. I. Dünya Savaşı yıllarında Amerikan Stratejik Hizmetler Ofisi’nde ve Federal Reserve Bank’ta araştırma uzmanı olarak çalıştı. 1949’da Stanford Üniversitesi’ne profesör oldu. 1963’de düşünceleri yüzünden üniversiteden atıldı.

Baran’dan önce az gelişmişlik konusundaki çalış­malara egemen olan neo-klasik görüş, kimi ülkelerin geri kalmış olmasını ya o ülkelerdeki iktisat dışı olgulara, ya da bireylerin güdülenme ve davranış açısından ileri kapitalist ülkelerdekilerden farklı ol­malarına bağlıyordu.

  • Eserleri: The Political Economy of Groıvth, 1957, (Büyümenin Ekonomi Politiği); Monopoly Capital (Swee- zy ile), 1966, (Tekelci Kapitalizm); The Longer View, (ö.s.), 1969, (“ileriye Bakış”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>