Oskar R. Lange Hayatı

Oskar R. Lange Kimdir, Oskar R. Lange Hayatı Biyografi

Polonyalı iktisatçı. Sosyalizmin ikti­sadi sorunlarını incelemiş, genel den­ge yaklaşımı ve iktisadın yöntemi konularında katkılar yapmıştır.

27 Temmuz 1904’de Tomaszow Mazowiecki kasabasında doğdu, 2 Ocak 1965’de Londra’da öldü. Babası tekstil fabrikatörü idi. Ortaöğretim yıllarından başlayarak sosyal konularla ilgilenen Lange, Krakovi, (Kraköw) Jagellonian Üniversitesi’nde hukuk, iktisat ve sosyal tarih öğrenimi gördü. Bu yıllarda sosyalist harekete yakınlık duymaya başladı ve 1927’de Polon­ya Sosyalist Partisi’ne girdi. Üniversite öğrenimini 1928’de tamamladıktan sonra aynı kurumda asistan, 1931’de de istatistik kürsüsüne doçent oldu. 1934- 1936 arasında Rockefeller bursu alarak İngiltere ve ABD’de araştırmalarını sürdürdü. 1937’de Polonya’ ya dönüşünde siyasi nedenlerle üniversitedeki görevi­ne alınmadı. Bunun üzerine ülkesinden ayrıldı; çeşitli Amerikan üniversitelerinde dersler verdikten sonra Chicago Üniversitesi’nde iktisat profesörü oldu. 1936-1945 arasında yayımladığı kitaplarla Batı iktisat­çıları arasında da saygın bir yer edindi.

Lange, Polonya’nın Alman işgali altında olduğu yıllarda Polonyalı direnişçileri destekledi. II.Dünya Savaşının sonunda Polonya’nın ABD ve Birleşmiş Milletler büyük elçiliğine getirildi. 1947’de Polonya’ ya döndü. Önce Sosyalist Parti’nin Merkez Komitesi’ ne daha sonra da bu partinin Polonya İşçi Partisi’yle birleşmesinden oluşan Polonya Birleşik İşçi Partisinin Merkez Komitesi’ne seçildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>