Nicolas Louis de Lacaille Hayatı

Nicolas Louis de Lacaille Kimdir, Nicolas Louis de Lacaille Hayatı Biyografi

Fransız astronomi ve jeodezi bilgini. Ay’ın ıraklık açısını ölçmüş, Güney yerkürenin yıldız atlasını ve yıldız katalogunu hazırlamıştır.

15 Mart 1713’de Rheims yakınlarındaki Rumigny’ de doğdu, 21 Mart 1762’de Paris’te öldü. College de Navare’da din eğitimi görmesine karşın, matematik ve astronomiye duyduğu ilgiden ötürü rahiplik yapmak­tan vazgeçerek Paris Gözlemevi’nde çalışmaya başla­dı. Bu gözlemevinin kurucusu ve yöneticisi olan astronom G.Cassini’nin de desteğiyle kendini eğiten Lacaille 1739’da College Mazarin’de (bugün Instıtute de France) matematik profesörlüğüne atandı. 1746’da ise College de Lisieux’deki gözlemevinde görevlendi­rildi. 1750’de, Paris’ten gözlenemeyen güney yıldızla­rını araştırmak ve Ay’ın ıraklık açısının hesaplanması için gerekli ölçümleri yapmak amacıyla Ümit Burnu” na dek süren bir deniz yolculuğuna çıktı. Dört yıl süren bu gezisinden döndükten sonra gözlem ve araştırmalarının sonuçlarını yayımlayan Lacaille Fransız Bilimler Akademisi’nin üyeliğine seçilmiştir.

İlk başarısını jeodezi alanında gösteren Lacaille’ ın 1740’da Cassini ile birlikte yürüttüğü Fransa’nın büyük boylamının ölçülmesi çalışması, yerkürenin Descartesçılar’ın ileri sürdükleri gibi yumurta biçiminde mi, yoksa Newtoncular’ın savundukları gibi basık bir küre mi olduğu tartışmasına açıklık getir­miştir. Yapılan jeodezik ölçümler Newton’un kura­mının haklılığını ortaya çıkartarak aksi yöndeki yay­gın inancın değişmesi sağlamıştır.

Ümit Burnu gezisi sırasında yaptığı ölçümleri, Lalande’ın aynı boylam üzerindeki Berlin’de yaptığı ölçümlerle birleştirerek Ay’ın ıraklık açısını hesapla­yan Lacaille aynı gezi boyunca Mars’la ilgili inceleme­ler de yapmış, Güney yarı kürede gözlenebilen 2 bin yıldızı içeren bir katalog ve 10 bin dolayında yıldız içeren bir harita hazırlamış, Avrupa’da bilinmeyen yüzlerce bitki, kabuk ve taş örnekleri toplamış, yöre halklarının yaşamları üzerine gözlemlerde bulunmuş­tur.

Matematik, mekanik, astronomi ve fizik üzerine yazdığı kitapları birçok dile çevrilen Lacaille’ın, kısa yaşamı boyunca tek başına, çağının astronomlarının tümünden daha fazla gözlem yaptığı söylenir.

  • Eserleri (başlıca): Leçons elementaires d’astronomie geometrique et physique, 1746, (“Geometrik ve Fiziksel Astronomi Dersleri”); Astoronomiae furıdamenta, 1757, (“Temel Astronomi”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>