Nicholas Ray Hayatı

Nicholas Ray Kimdir, Nicholas Ray Hayatı Biyografi

ABD’li sinema yönetmeni. Sürekli aynı temayı işlemesi ve kişisel üslubuyla Amerikan sinemasının az sayıdaki yara­tıcı yönetmeninden biri olmuştur.

Raymond Nicholas Kienzle 7 Ağustos 1911’de ABD’de Wisconsin Eyaleti’nin La Crosse kentinde doğdu, New York’ta öldü. Chicago Üniversitesi’nde Frank Llyod Wright’ın yanında mimarlık eğitimi gördü. Üniversiteden sonra radyo oyunları yazdı ve yönetti. Çeşitli tiyatrolarda oyunculuk ve yönetmenlik etti. II. Dünya Savaşı sırasında, Ordu Tanıtma Bürosu için radyo propaganda oyunları hazırladı. 1945’de A Tree Grows in Brooklyn (“Brooklyn’de Bir Ağaç Büyüyor”) adlı filmde yönetmen Elia Kazan’ın yardımcılığını yaptı. Yönetmen yardımcılığını birkaç filmde daha sürdür­dükten sonra Broadway’de bir oyun sahneye koydu. Kısa bir süre televizyonda çalıştı. The Twisted Road/They Live By Night (“Dolambaçlı Yol/Geceleri Yaşayanlar”) ile yönetmenliğe başladı. Film ilk gösterildiğinde fazla ilgi toplamadı, ama sonraki yıllarda Ray’in kişisel üslubunun temel özelliklerini içeren, nitelikli bir yapıt olarak kabul edildi.

Sonraki sekiz yıl içinde çektiği Knock On Any Door, (Cinayet Mahkemesi), In a Lonely Place (Tehlike İşareti), On Dangerous Ground (“Tehlikeli Bir Zeminde” ve Western türünün eşsiz bir örneği olan Johnny Guitar adlı filmlerinde, esas olarak gençliğin ergenlik dönemi huzursuzluklan ve şiddet temaları üzerinde durdu. Sinemasının ana eksenini oluşturan bu temalar, en ünlü filmi Rebel Without a Cause ‘da (Asi Gençlik) James Dean’in unutulmaz oyununun da yardımıyla tüm derinliğiyle perdeye yansıdı. Yine şiddet teması çevresinde gelişen The True Story ofJesse James’ i (“Jesse James’in Gerçek Öyküsü”) çekerken koşullar ileri sürülerek çalışması engellendi. Toplumsal sorunları ele alış biçimi tutucu kesimi rahatsız etmişti. Ödün vermeye yanaşmayan Ray, filmin çekimini bitiremedi ve film onun tasarladığından değişik bir biçimde kurgulan­dı.

Eserleri (başlıca): The Twisted Road/They Live by Night, 1948-1949, (“Dolambaçlı Yol/Geceleri Yaşayan­lar”); A Woman’s Secret, 1949, (“Bir Kadının Sırrı”);Knock On Any Door, 1949, (Cinayet Mahkemesi); In A Lonely Place, 1950, (Tehlike işareti); On Dangerous Ground, 1952, (“Tehlikeli Bir Zeminde”); The Lusty Men, 1952, (Dehşet Meydanı); Johnny Guitar, 1954, (Johnny Guitar); Run For Cover, 1955, (Kanlı İntikam); RebelWithoutA Cause, 1955, (Âsi Gençlik); Bigger Than Life, 1956, (Tehlikeli Arzular); The True Story of Jesse James, 1957, (“Jesse James’in Ger­çek Öyküsü”); Party Girl, 1958, (Gangsterin Sevgilisi); 55 Days at Peking, 1963, (Pekin’de 55 Gün); You Can’t Go Home Again, 1976, (“Eve Dönemezsin Artık”); Lightning Över Water/Nick’s Movie (W.Wenders ile), 1978, (“Su Üzerindeki Şimşek/Nick’in Filmi”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>