Muzaffer Buyrukçu Kimdir

Muzaffer Buyrukçu Kimdir, Muzaffer Buyrukçu Hayatı Biyografi

Türk öykü ve roman yazarı. Toplum­sal konulara yönelen gerçekçilik anla­yışını insanların iç dünyasını da kap­sayan bir genişliğe ulaştırmıştır.

Niğde’nin Fertek köyünde doğdu. Çocukluğu Niğde, Manisa ve Yalova köylerinde geçti. 1932’de ailesi ile birlikte İstanbul’a geldi. Kabataş Erkek Lisesi’ne girdi, mali sıkıntılar nedeniyle, öğrenimini tamamlayamadı. Gezici satıcılık, kapıcılık, matbaa işçiliği gibi çeşitli işlerde çalıştı. Askerlik görevini 1951’de tamamladıktan sonra Toprak Mahsulleri Ofisi’ne memur olarak girdi ve emekliye ayrıldığı 1970 yılma dek burada çalıştı. Bulanık Resimler adlı öykü kitabıyla 1962 Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü’ nü, Kavga ile de 1968 Sait Faik Hikâye Armağanı kazandı.

Muzaffer Buyrukçu edebiyata şiir ve magazin dergileri için yazdığı öykülerle başlamıştır. 1946’da Tanin gazetesinin açtığı öykü yarışmasında derece almasına karşın, edebiyat dergilerinde ancak 1953’ten sonra görülmeye başladı.

Kaynak, Papirüs, Yeditepe ve Mavi dergilerinde İstanbul’un kenar semtlerinde yaşayan ve büyük kentin acımasız koşullarında yaşa­maya direnen “küçük insanların” yaşamını, yer yer karamsarlığa ve umutsuzluğa varan bir tutumla anlat­tı. 1960’tan sonra yazdığı öykülerinde, yine çevre koşullarının etkisiyle bunalan insanları, bu kez psiko­lojik çözümlemelere, derinliğine kişilik araştırmaları­na yer vererek ele aldı. 1967’den sonra, uzun öykü, roman ve içinde çoğunlukla ünlü edebiyatçıların günlük yaşamlarından ayrıntılar, izlenimler bulunan “günlükler” türüne yöneldi.

Başlangıçta Sait Faik ve Orhan Kemal çizgisin­den etkilenmiş gibi görünen Muzaffer Buyrukçu, olgunluk döneminde, varolma kavgasını sürdüren bireylerin yaşamını kendinden önceki gerçekçilerden değişik, yer yer bilinçaltına inen, ayrıntılara eğilen bir gerçekçilik anlayışıyla yansıtmıştır.

Eserleri (başlıca): Öykü: Katran, 1956; Acı, 1957; Korkunun Parmaklan, 1959; Bulanık Resimler, 1961; Kuyularda, 1962; Cehennem, 1966; Kavga, 1967; Mağara, 1971, Şarkılar Seni Söyler, 1982. Roman: Gürültülü Birkaç Saat, 1969; Bir Olayın Başlangıcı, 1970; Günlük: Arkası Yarın, 1976; Sıcak İlişkiler, 1982.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>