Montesquieu Kimdir

Montesquieu Kimdir, Montesquieu Hayatı Biyografi

Fransız düşünür ve siyaset kuramcısı. Yönetim biçimlerini sınıflandırması ve güçler ayrılığı kuramıyla siyaset biliminin ve çağdaş anayasa hukuku­nun öncülerindendirCharles Louis De Secondat, Baron de La Brede et de Montesquieu 18 Ocak 1689’da Bordeaux yakın­larında La Brede şatosunda doğdu, 10 Şubat 1755’de Paris’te öldü. Babası Jacques de Secondat, 16.yy boyunca Fransa Krallığı’na hizmet etmiş ve çeşitli soyluluk unvanları almış bir asker ailesindendi. Yedi yaşındayken annesinin ölümü üzerine, ailenin en büyük çocuğu olarak, miras yoluyla La Brede baronu unvanını alan Charles Louis,1700’de Paris yakınların­daki Juilly’de bir koleje gönderildi.

1705’de bu okulu bitirerek Bordeaux Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi­ne başladı. 1708’de avukat oldu ve mesleğinde dene­yim kazanmak için Paris’e gitti. 1713’de babasının ölümü üzerine Bordeaux’ya döndü, ertesi yıl da Bordeaux Parlamentosu’na üye oldu. O dönemde Fransa’da parlamento üyeleri ya kral tarafından seçili­yor ya da üyelik babadan oğula geçiyordu. Parlamen­tonun başlıca görevi yargılama, kralın emirnamelerini ilan etme ve zaman zaman krala uyarıda bulunmaktı.

1715’de kendisine yüklü bir çeyiz getiren Jeanne de Lartigue ile evlenen, ertesi yıl, Montesquieu baronu olan amcasının ölümüyle onun tüm servetini, baron­luk unvanını ve Bordeaux Parlamentosu’ndaki baş­kanlık görevini devralan Montesquieu, aynı yıl Bor- deaux Akademisi’ne girdi. Bir yandan parlamentoda­ki görevini sürdürürken, bir yandan da bilimsel çalışmalarına ağırlık verdi ve 1717-1720 arasında akademiye birçok bilimsel inceleme sundu. 1721’de, ilk önemli edebi çalışması olan Lettrespersanes’ı (İran Mektupları) imzasız olarak yayımladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>