Montale Kimdir

Montale Kimdir, Montale Hayatı Biyografi

İtalyan, şair. Kapalı şiir anlayışının İtalya’daki en önemli temsilcilerinden biridir.

12 Ekim 1896’da Cenova’da doğdu, 12 Eylül 1981’de Milano’da öldü. Cenova Üniversitesi’nde edebiyat derslerine devam etti. Kendini müzik çalış­malarına adayabilmek için öğrenimini yarıda bıraktı. Bariton Sivori’den şan dersleri aldı. I.Dünya Savaşı’n- da subay olarak çeşitli cephelerde savaştı. Savaştan sonra kendini tümüyle edebiyata verdi. 1922’de Torino’da yayımlanmaya başlayan Primo Tempo adlı edebiyat dergisinin kurucuları arasında bulundu. 1927’de Floransa’da bir yayınevinde çalışmaya başla­dı. 1929-1938 arasında aynı kentteki Gabinetto Vieus- seux Kitaplığı’nın yöneticisi oldu.

Faşist rejime karşı çok kayıtsız kaldığı ve Ulusal Faşistler Partisi’ne katılmayı kabul etmediği için görevinden alındı. Solana gibi çeşitli edebiyat dergilerinde eleştiri yazıla­rı yazdı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Milano’ya yerleşti. 1948’den sonra İtalya’nın önemli gazetelerin­den Corriere della Sera’da yazarlık yaptı. Son yılları­na değin edebiyat ve müzik eleştirileri yazdı. 1962’de Lincei Akademisi’nin Uluslararası Edebiyat Ödülü’ nü ve 1975’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

1925’de yayımladığı ilk şiir kitabı Ossi di seppia’ da (“Mürekkepbalığı Kemikleri”) o günlerin karam­sarlığını tüm gerçeği ile yansıttı. Liguria yöresinin sarp ve yalın doğa görüntülerini de katarak şiirlerin- deki karamsar özü bunlarla betimledi, ikinci şiir kitabı Occasioni’de (“Rastlantılar”) kapalı anlatımlar kullanmayı en ileri aşamaya götürdü. Simgelere ağır­lık veren üslubu, anlaşılması çok zor bir hale geldi. Bununla birlikte Occasioni’ deki şiirler 20.yy italyan şiirinin en iyi örnekleri arasında sayılır.

Eserleri (başlıca): Ossi di seppia, 1925, (“Mürekkep­balığı Kemikleri”); Le occasioni, 1939, (“Rastlantılar”); La bufera e altro, 1956, (“Fırtına ve Başka Şiirler”); Satura, 1971; Diaro del ’71 e del’ 72, 1973, (“71 ve 72 Günlüğü”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>