Molly Lake Kimdir

Molly Lake Kimdir, Molly Lake Hayatı Biyografi

İngiliz dansçı, koreograf ve bale öğ­retmeni. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda uzun yıllar yöneticilik ve öğretmenlik yapmıştır.

oldu. Eğitimini tamamladıktan sonra Pavlova’nın topluluğuna katıldı, bu toplulukla dünya turuna çıktı. 1935’de Markova-Dolin Bale Topluluğu’nun solo dansçılarından oldu, 1939’da topluluk dağılıncaya değin çeşitli balelerde rol aldı. Daha sonra Ninette de Valois’nın Academy of Choreographic Art adını taşı­yan özel okulunda bale öğretmeni olarak çalışmaya başladı. Ballet Guild Company’deki yöneticilik göre­vinin ardından 1945’de, dansçı ve bale öğretmeni olan eşi Travis Kemp’le birlikte Embassy Ballet’i kurdu. Sonradan Continental Ballet adını alan bu toplulukta yönetici ve eğitici olarak çalışmalarını sürdüren Lake ve Kemp 1954’de Türkiye’ye geldiler. Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü’nde yirmi yıl yöneticilik yaptılar, ders verdiler. 1974’de İngiltere’ye dönen çift 1984’de Londra’da bale çalışmalarını sürdürmektedir.

Lake, Cecchetti’nin yapıtları ve eğitim sistemi üzerine edindiği geniş bilgiyi kendi eğitim çalışmalarında ustalıkla uygulamıştır. Türkiye’de öncü çalış­malar yapmış, birçok Türk dansçısının yetişmesinde emeği geçmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>