Mistinguett Hayatı

Mistinguett Kimdir, Mistinguett Hayatı Biyografi

Fransız, oyuncu ve dansçı. Revü ve müzikallerde yarattığı tipler, söyledi­ği şarkılar ve abartılı giysileriyle ta­nınmıştır.

Vald’Oise yönetim bölgesindeki Eughienles Bains’de doğdu, 1956’da öldü. Asıl adı Jeanne-Marie Bourgeois’dir. 1895’de müzikallerde çalışmaya ve komedilerde karakter rollerine çıkmaya başladı. Bun­larda gösterdiği başarı ile dikkati çekerek önce Mou- lin Rouge, sonra da Folies-Bergere tiyatrolarında başartistliğe yükseldi. Folies-Bergere’de Maurice Chevalier ile birlikte yaptığı dans gösterileri büyük ilgi çekti.

Daha sonraları dansıyla olduğu kadar şarkılarıyla da ün yaptı. Çoğunlukla aşağı tabakadan Parisli kadınları canlandırdığı gösterilerinde, şarkıla­rının içeriği, söyleyiş biçimi ve danslarının yanı sıra, güzelliği ve şaşırtıcı giysileriyle de beğeni kazandı, uzun yıllar revülerin kraliçesi olarak ününü sürdürdü. Sahneden ayrıldıktan sonra yazdığı anıları 1938’de İngilizce olarak yayımlandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>