Mistik Kimdir

Mistik Kimdir, Mistik Hayatı Biyografi

Türk, karikatürcü ve çizgi romancı. “Taş Devri” karikatürleriyle tanın­mıştır.

28 Mart 1930’da İstanbul’da doğdu. Asıl adı Mustafa Eremektar’dır. Yoksul bir ailenin çocuğu idi. İlkokulun son sınıfından ayrılıp bulaşıkçılık yapmaya başladı. Daha sonra ortaokula başladıysa da babasının ölümü üzerine okulu son sınıfta terketti. İlk çizgileri ilgi görmesine karşın yayımlanmadı. 1947’de Cemal Nadir’in ölümü üzerine, fotoğraftan onun bir portre­sini çizdi ve Doğan Kardeş çocuk dergisine götürdü. Portre birinci sayfada çıktı.

Karikatürleri yayımlan­maya başladıysa da, çizdikleriyle geçinemediği için ütücülük yaptı. Bir süre sonra Nebioğlu Yayın evi’ne girdi. Burada tanıştığı yazar Adnan Tahir’in önerisiy­le Akşam gazetesinde, daha sonra da Hafta, Akbaba, 41 Buçuk, Tef gibi dergilerde çizmeye başladı. 1950’de Mengü Ertel ve Berç Çalıkman ile birlikte San Organizasyon reklam ajansının kuruluşuna katıl­dı.

1957’de Vatan gazetesinde günlük karikatürleri ve Doğan Kardeş’te başlattığı Taş Devri adlı çizgi romanı yayımlanmaya başladı. 1961’de değin bu gaze­tede çalıştı. Meslektaşlarıyla birlikte çizgi film yap­mak için Kare Reklam’ı kurdu. Bir süre sonra İstanbul Reklam’a, daha sonra da Radar Reklam’a geçti. 1966’da Mistik Prodüksiyon’u kurdu, ancak sürdüremedi. 1973’de Bulgaristan’da, Gabrova’da ya­pılan uluslararası karikatür yarışmasında özel ödül kazandı. 1977’de Milliyet Çocuk dergisine Uzay Çocukları adlı çizgi romanı çizmeye başladı. Bizim Ali adlı bir başka çizgi romanı da aynı dergide yayımlandı. 1982’den beri Güneş gazetesinin kadrolu karikatürcüsüdür.

Eserleri (başlıca): Uzay Çocukları Dizisi: Taş Devri, 1981; Çocuk Yılı, 1981; Ağaçların Öcü, 1981; Kayıp Gezegen, 1981; Çılgın Bilgin, 1981.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>