Miltiades Kimdir

Miltiades Kimdir, Miltiades Hayatı Biyografi

Atinalı komutan. Maraton Savaşında Persler’e karşı büyük bir zafer kazanmıştır.

Kimon’un oğludur. Trakya’da Khersonesos Prensliği’ni kuran büyük Miltiades’in yeğenidir. Peisistratidler (Peisistratosoğulları) tarafından iktidarı ele geçirmek üzere Khersonesos’a gönderildi. İÖ 499- 498’de İmbros (Gökçeada) ve Lemnos (Limni) adala­rını ele geçirdi. İÖ 492’de Miletos düşünce Atina’ya sığındı.

O dönemde doğuda Pers tehlikesi vardı. Themis- tokles buna karşı büyük bir donanma hazırladı ve Pire limanını üs haline getirdi. Miltiades’in Atina’ya gelmesiyle durum değişti.Öteden beri bu kentte saygı gören Miltiades, Atina siyasal yaşamında etkin olma­ya başladı. Pers ordularını yakından tanıyordu ve sanıldığı kadar güçlü olmadıklarını biliyordu. Bu yüzden Themistokles’in donanma projesine karşı çıktı. Attika aristokratlarını ve yalnız tarımsal çıkarla­rını göz önünde bulunduran halkı etkiledi. İÖ 491’de Pers elçileri Yunanistan’a gelerek kent devletlerinden Pers egemenliğini tanımalarını istediler. Atina’nın bu isteği Reddetmesi üzerine Persler’in Yunanistan’a ya­pacağı sefer kesinleşti. Atina’nın doğusunda Persler’le arası iyi olan Aigina Adası vardı, Attika’nın komşusu Boiotia’da Atina’ya düşmandı. İsparta uzakta olduğu için yardım yapamazdı.

Persler İÖ 490’da Attika’nın doğu kıyılarında Euripas koyundan Maraton Ovası’na çıkarma yaptı­lar. Bunun üzerine Atina İsparta’dan yardım istedi, Ispartalılar’ın bazı dini nedenlerden dolayı hemen gelemeyeceklerini bildirmeleri üzerine Atinalılar ken­dilerini savunmaya karar verdiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>