Mikhail Bakhtin Hayatı

Mikhail Bakhtin Kimdir, Mikhail Bakhtin Hayatı Biyografi

SSCB’li yazın bilimci. Yazın olgusunu söyleşimin yapısına (dialogical struc- ture) ve söylem (discourse) içindeki bir sözcüğün işlevine dayanan bir yöntemle çözümlemeye çalışmıştır.

Mikhail Mikhailoviç Bakhtın’in yaşamı üzerine bilinenler bölük pörçük ve ayrıntılara pek inemeyen niteliktedir. I.Dünya Savaşı yıllarında Moskova Dil­ bilim Çevresi ile Koşuk Dilini İnceleme Kurumunu (OPAJAZ) oluşturan Rus Biçimcileri Jakobson, Tini- anov, Tomaşevski, Şklovski ve Eikhenbaum’dan daha genç olmakla birlikte, onların görüşlerinden etkilenmiş ve yazgılarını paylaşmıştır.

Bakhtin’in ilk önemli yapıtı Problemi tvorçestva Dostoyevskoğo (1929) (“Dostoyevski Poetikasının Sorunları”), bu yazın ve düşün adamlarının Sovyetler Birliği’nin 1917’den sonraki kültür politikası ve siyasal tercihine ters düşüp, gözden düşmelerinden sonra yayımlan­mıştı. Aynı yıl ayrıntıları pek bilinmeyen bir yargıla­madan sonra Bakhtin’in beş yıl bir toplama kampında tutuklu kaldığı sanılıyor. 

  • Eserleri (başlıca): Problemi tvorçestva Dostoyevsko- ğo, 1929, (İng. Problems of Dostoyevsky’s Poetics, 1973; “Dostoyevski Poetikasının Sorunları”); Tvorçestva Fran- sua Rahle i narodnaya kultura srednevekovya Rönesansa, 1965, (İng. Rabelais and His World, 1968; “Rabelais ve Evreni”); Voprosı literatun i estetiki, (ö.s.), 1975, (“Edebi­yat ve Estetik Sorunları”); Estbetique et theorie du roman, (ö.s.), 1978, (“Romanın Estetiği ve Kuramı”); Estetika slovesnoğo tvorçestva, (ö.s.), 1979,(“Sözsel Sanatın Esteti­ği”); The Dialogic Imagination, (ö.s.), 1981, (“Söyleşimsel imgelem”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>