Mihri Müşfik Kimdir

Mihri Müşfik Kimdir, Mihri Müşfik Hayatı Biyografi

Türk, ressam. Ülkemizin resim ala­nındaki ilk kadın sanatçılarındandır.

İstanbul’da doğdu. Ressam Hale Asaf’ın teyzesidir. Resim öğrenimini İtalya’da gördü. Yurda döndükten sonra 1914’de İnas Sanayi-i Nefise Mektebini kurdu, burada müdürlük ve öğretmenlik etti. Öğren­cilerini yalnızca atölye çalışmaları ile sınırlamadı, ilk kez kız öğrencileri okul dışına çıkararak manzara çalışmaları yapmalarını sağladı. Hale Asaf ve Nazlı Ecevit gibi kadın ressamların yetişmesinde etkin oldu. 1919’da bu kurumdan ayrılarak İtalya’ya gitti. Daha sonra ABD’ye yerleşti. Burada tanınmış kişilerin portrelerini yapması ve 1938-1939 yıllarında New York’taki Dünya Fuarında görev almasının dışında sanat yaşamına ilişkin bilgi bulunmamaktadır.

Yağlı boya ve pastel teknikleriyle ve akademik doğrultuda gerçekleştirdiği portre ve figürlerinde güçlü bir desen anlayışı vardı. Bu yapıtlarındaki gerçekçilik, onun iyi bir doğa gözlemcisi olduğunu kanıtlar.

Eserleri (başlıca): Portre, Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul; ihtiyar Kadınt İstanbul Resim ve Heykel Müze­si; Bir Kadın Portresi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi; Natürmort, Ankara Resim ve Heykel Müzesi; Sarıklı ihtiyar; Çarşaflı Genç Hanım; Kahve İçen Hanım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>