Michel de Ghelderode Kimdir

Michel de Ghelderode Kimdir,Michel de Ghelderode Hayatı ve Biyografi

(1898-1962)

Belçikalı oyun yazarı. Toplumcu tiyatroda geleneksel ögeleri, din ve kahramanlık gibi konuları işleyen ilk yazarlardan biridir.

3 Nisan 1898’de Brüksel yakınlarındaki Elsene’ de doğdu, 1 Nisan 1962’de Brüksel’de öldü. Asıl adı Adolphe Adhemar Louis’dir. Öğrenimini Brüksel’de yaptı. Bir süre küçük bir banliyö olan Schaerbeek’deki bir kuruluşta arşiv memuru olarak çalıştı. Ancak kısa zaman sonra Fransa’ya yerleşti ve II. Dünya Savaşı sonrasına değin burada yaşadı.

Yaşamı boyunca elliyi aşkın oyun yazdı. Bunların çoğu sahnelendi. Ama bazıları hiç oynanmadığı gibi, herhangi bir biçimde de yayımlanmadı. Ghciderode, yazar olarak ünlenmeden önceki birkaç öyküsü dışında yapıtlarım hep Fransızca yazdı. Özellikle dinsel konulara yaklaşımı, bir takım abartılı görüntülere yer verişi, dinsel çılgınlıkları açık yüreklilikle ortaya koyuşuyla dikkatleri üstüne çekti. Yapıtlarında, Hollandalı ressam Bosch ve Bruegel’in Belçikalı ressam j. Ensor’un, Fransız yazar F. Rabelais’nin etkileri açıkça görülür. Bunlar, gülmece ögelerinin yer aldığı, yer yer deyiş özellikleri içeren, çok renkli ve güçlü oyunlardır. Kimi oyunları, alışılagelmiş konu ve anlatımlara pek uymadığı için garip sayılmıştır. Gerçekten de Bosch’un resimlerinde egemen olan coşkulu, acılı, hatta çılgın ve uğursuz karnavallar onun kimi oyunlarına temel oluşturmuştur. Buna karşılık baz: oyunlarında da yaşamlarını kabuklarına çekilerek sürdürmeye çalışan sıradan Flamanlar’ı ko­nu almıştır. Ghelderode yalnızca gülmece ögelerine dayanan grotesk oyunlarla değil, saf gerçekliği tüm çıplaklığıyla ortaya koyan dramatik yapılı oyunlarla da başarılı olmuştur.

Eserleri (başlıca): La mort du Docteur Faust, 1926, (“Doktor faust’un Ölümü”); Venüs, 1927; Don Juan,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>