Michei Butor Kimdir

Michei Butor Kimdir, Michei Butor Hayatı Biyografi

Fransız romancı, eleştirmen. “Nouveau Roman” (Yeni Roman) okulunun öncülerindendir.

14 Eylül 1926’da, Mons-en-Baroeul’de doğdu. Orta öğrenimini Paris’teki Louis-le-Grand Lisesinde tamamladıktan sonra Sorbonne Üniversitesini bitirdi. 1951-1953 arasında İngiltere’de Manchester Üniversi­tesinde öğretim üyeliği yaptı. 1950’de boyunca Selanik ve Cenevre’de felsefe okuttu. İlk romanı olan Passage de Milan 1954’de yayımlandı, ancak fazla ilgi görmedi.

1950’de Alain Robbe-Grillet ve Marguerite Duras gibi çağdaşı romancılarla birlikte “nouveau roman” (yeni roman) hareketinin temsilcilerinden biri oldu. 1956’da yazdığı L’emploi du temps (“Zaman Geçirmek”) ve 1957’de yazdığı La modification (De­ğişme) romanları yeni roman akımının yetkin örnek­lerinden sayılır. La Modification ile Renaudot Ödülü’ nü aldıktan sonra, öğretim üyeliğini bıraktı. 1960’da yayımlanan Degres (“Dereceler”) romanında bir lisedeki yaşamın ayrıntılı betimlemesine girdi. ABD’ de ki yaşam tarzını gözleyen Mobile incelemesini 1963’de tamamladı. Romanlarının yanı sıra, roman türündeki gelişmeleri inceleyen Repertoire I ve Re- pertoire II çalışmalarını da 1960 ve 1964’de yayımladı.

Yeni Roman hareketi, insanlar arası ilişkilerin çağımızda tümüyle nesneleşmiş ya da “şeyleşmiş” olduğu saptamasından yola çıkar. Bu anlayışı payla­şan Butor, romanlarında çoğunlukla eylemsiz ve durağan bir dünya çizer, cansız nesnelerin inceden inceye betimlenmesine büyük yer ayırır.

  • Eserleri (başlıca): Roman: Passage de Milan, 1954; L’emploi du temps, 1956, (“Zaman Geçirmek”); La modifi­cation, 1957, (Değişme); Degres, 1960, (“Dereceler”). İnceleme: Repertoire 1,1960; Mobile, 1963; Repertoire II, 1964.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>