Michael Psellos Kimdir

Michael Psellos Kimdir, Michael Psellos Hayatı Biyografi

Bizanslı filozof. Bizans Akademisinin kurucusudur, Platon ve Aristoteles’in yazılarını açıklayarak Bizans’ta tanın­masını sağlamıştır.

Constantinopolis’de (İstanbul) doğdu, aynı kentte öldü. Ölüm yılı kesinlikle bilinmiyor. Soylu, eski bir aileden gelmesine karşın yoksuldu. Önce Constantinus soyadını aldı, hukuk, felsefe, retorik ve tanrı bilim öğrenimi gördü. Kısa süre içinde, bilgisinin genişliği, konuşmasının etkinliği yüzünden ilgi çekti, yüksek görevlere atandı, imparatorun özel yazıcıları arasına alındı. Sonra imparator Konstantin Monomakhos’un sarayına girdi, imparatora Bizans Akademisinin kurul­masını önerince dileği yerine getirildi. Bu öğretim kurumu, sonradan, imparator II.Basileos’un buyruğu üzerine kapatıldı. Psellos, Akademi’de uzun süre felsefe, tanrı bilim ve retorik okuttu, bu okula İranlı, Arap, Yunan, Romalı gibi değişik ülkelerden öğrenciler geldi.

Psellos’un çalışmalarının odağını Platon felsefesini açıklamak, daha geniş bir okuyucu topluluğuna tanıtmak ve ondan yeni yeni öğretilerin geliştirilmesini sağlamak oluşturur. Ona göre Platon’un öne sürdüğü düşünceler dinin özüne aykırı değil, ona ışık tutucu niteliktedir. Bu felsefede eğitici, öğretici ve olgunlaştıncı özellikler vardır. Bu nedenle Kilise Babalan’nın ve din adamlarının Platon felsefesine karşı çıkmaları gereksiz­dir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>