Michael Idvorsky Pupin Kimdir

Michael Idvorsky Pupin Kimdir, Michael Idvorsky Pupin Hayatı Biyografi

Sırp asıllı ABD’li fizikçi ve mucit. Uzun erimli telefon konuşmalarını olanaklı kılan hat kurma yöntemini geliştirmiş­tir.

4 Ekim 1858’de Macaristan’ın Baiiat bölgesindeki Idvor’da (bugün Yugoslavya’da) doğdu, 12 Mart 1935’de New York’ta öldü. On altı yaşında göçmen olarak gittiği ABD’deki ilk yıllarında fabrikalarda çalışarak yaşamını kazanırken bir yandan da gece kurslarında öğrenimini sürdürdü. 1879’da Columbia Üniversitesinde fizik öğrenimine başladı. 1883’teki mezuniyetinin ardından Avrupa’ya geçerek sırasıyla Cambridge ve Berlin üniversitelerinde matematiksel fizik ve fiziksel kimya dersleri aldı. 1889’da doktorasını tamamladı ve ABD’ye döndü.

İki yıl sonra da Columbia Üniversitesinin elektrik mühendisliği bölümünde matematiksel fizik dersleri vermeye başladı. 1901’de elektro mekanik profesörlüğüne yükseltilen Pupin, 1931’de emekli olana değin sürdürdüğü bu görevinin yanı sıra, I. Dünya Savaşı boyunca, Banat bölgesinin Avusturya-Macaristan İmparatorluğundan bağımsızlı­ğını kazanarak Sırbistan’a katılması için uğraş vermiş, Fromlmmigrant tothe Inventor(«Göçmenden Mucide») adlı otobiyografisiyle de 1924 Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştır.

Önceleri çalışmalarını seyreltik gazlardaki elektrik olayları ve genel dalga kuramı üzerinde yoğunlaştıran ve 1893’de bir elektrik rezonatörü geliştiren Pupin, ertesi yıl da birbirinden çok uzak noktalar arasında telefon konuşmaların gerçekleştirilebilmesini sağlayan bir hat çekme yöntemini buldu. Bugün “Pupinleme” olarak adlandırılan bu hat çekme yönteminde, telefon kablosu boyunca belli aralıklarla, yalıtılmış yumuşak demir tozlarından oluşan bir çekirdeğin yalıtılmış spiral tellerle sarılmasıyla elde edilen öz indükleme bobinleri yerleştirilir. Devredeki titreşimleri gidererek sinyallerin zayıflamasını önleyen ve netleşmesini sağlayan Pupin bobinleri, eskisine oranla çok daha ince bakır tellerin kullanılmasını da olanaklı kılmıştır.

Pupin’in bir diğer önemli çalışması da X ışınları üzerindedir. Röntgen’in 1895’teki çığır açıcı buluşundan bir yıl sonra bir flüorışıl ekranın yapımını gerçekleştiren Pupin, bu aygıtıyla yaptığı araştırmalar sonucunda, üzerine X ışını düşen atomların ikincil X ışını yayınladığını buldu ve bu olgudan yararlanarak kısa süreli pozlamayla röntgen filmi çekmeyi sağlayan bir yöntem geliştirdi.

  • Eserleri (başlıca): Frorn İmmigrant to the Inventor 1924, («GöçmendenMucide»).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>