Michael Cacoyannis Kimdir

Michael Cacoyannis Kimdir, Michael Cacoyannis Hayatı Biyografi

Yunanlı sinema yönetmeni. Yunanis­tan’ın uluslararası ün kazanmış yönetmenlerindendir.

11 Haziran 1922’de, Kıbrıs’ta doğdu. İngiltere’de hukuk öğrenimi yaptı ve hukukçu olarak çalıştı. II. Dünya Savaşı sırasında BBC’ye Rumca programlar hazırladı. Bu arada oyunculuk ve tiyatro yönetmenli­ği konusunda kurslara katıldı. 1946’da Old Vic tiyat­rosuna girerek, Salotne oyunuyla oyunculuğa başladı. 1951’de oyunculuktan vazgeçince İngiltere ve ABD’ de yönetmen olarak çalışma olanaklarını aradı.

Bu çabalan boşa çıkınca Yunanistan’a döndü ve 1953 yılında ilk filmi olan Kyriakatiko Kypanima’ yı (“Ati­na’da Bir Rüzgâr”) çekti. 1955’de çektiği Stella ise çeşitli uluslararası ödüller kazandı. Bunu aynı yıl To Koritsi Me Ta Mavra (“Siyah Elbiseli Kız”) izledi. Bu filmlerinde Atina ve çevresini anlatışındaki görsel zenginlik ve küçük, yerel olaylara yaklaşımındaki duygu yoğunluğuyla Yunan sinemasının dikkate de­ğer yönetmenlerinden biri olduğunu kanıtladı. Az çok aynı doğrultudaki To Telefteo Psemma (“Bir Gurur Meselesi”), Eroica ve dışarıda çektiği II Relit- to’dan (“Serseri”) sonra, Cacoyannis Yunan tragedya­larına yöneldi.

1961’de özgür bir koreografi anlayışıy­la, tarihi dış mekanlarda çektiği Elektra bu yöneli­minin en başarılı örneği, hatta bazılarınca sinemanın en kusursuz Yunan tragedyası uyarlaması sayıldı. Cacoyannis’in uluslararası piyasadaki en büyük başa­rısı ise 1964 tarihli Zorba the Greek (Zorba) oldu. Film, turistik bir Yunanistan dekoru ve Anthony Quinn, Alan Bates, irene Papas gibi güçlü yıldızlar­dan yararlanıyordu.

Cacoyannis bundan sonra yeniden Yunan traged­yasına yöneldi ve Troyalı Kadınlar’ı Broadway dışında sahneledi. Oyunun başarısı sonucunda aynı prodüksiyonu Vanessa Redgrave, irene Papas,>Katha- rine Hepburn gibi yıldızlarla sinemaya uyarladı. Cacoyannis’in son filmleri 1973’teki Kıbns Çıkart­ması üzerine yaptığı Attila’ 74 belgeseli ve 1977 tarihli Iphigenıa uyarlamasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>