Mezemorta Hüseyin Paşa Hayatı

Mezemorta Hüseyin Paşa Kimdir, Mezemorta Hüseyin Paşa Hayatı Biyografi

Osmanlı kaptan-ı deryası. Ege Deni­zi’nde Osmanlı egemenliğini yeniden kurmuştur.

Doğum yılı ve yeri bilinmemektedir. 17 Temmuz 1701’de Paros ya da Eğriboz Adası’nda öldü.

Akdeniz’de korsanlık yapan Hüseyin Ağa, 1683 yazında, Cezayir dayısı Baba Hasan tarafından Fran­sızlar’a rehin olarak gönderildi. Fransızlar’ın elinden kurtulan Hüseyin Ağa, Cezayir’e döndü ve denizcile­rin desteğini kazandı. Baba Hasan’ı öldürerek Ceza­yir dayısı seçildi. Fransızlar’la bir andaşma yaptı. 1686’da, Cezayir beylerbeyi sıfatıyla, Mora üzerine sefer yapan Osmanlılar’a yardım gönderdi. 1688’de Fransa kıyılarını vurdu.

Ocak 1690’da kaptan-ı deryâlığa getirildi. Ancak Cezayir’de ayaklanan askerlerin isteği üzerine azledildi ve Mart 1690’da Tuna donan­ması kaptanlığına atandı. Vidin’in geri alınması için yapdan seferi Tuna boyunca destekledi. 24 Eylül 1691’de kalyonlar kaptanı yapılarak Rodos Adası’na gönderildi. Amcazade Hüseyin Paşa’nın Sakız Adası’nı Venedikliler’den geri almak için yaptığı sefere katıldı. Venedik donanmasının 9 Şubat 1695’de Ko­yun Adaları önünde yenilmesinde büyük rol oynadı.

22 Şubat 1695’de Sakız’a çıkan Osmanlı birlikleri adada yeniden egemenlik kurdular. Hüseyin Paşa, 11 Mayıs 1695’de, Amcazade Hüseyin Paşa’nın yerine kaptan-ı derya oldu. Eylül 1695’te Midilli açıklarında bir Venedik donanmasını yendi. Bu zaferle Ege Denizi’nde Osmanlı egemenliğinin yeniden sağlan­ması konusunda önemli bir adım atddı. Venedik donanması Temmuz 1697, Eylül 1697 ve Eylül 1698’de yapdan savaşlarda da yenilgiye uğrattı.

Hüseyin Paşa, Ege Denizi’ni Venedikliler’den ve korsanlardan arındırmış, Avrupa donanmalarında kullanılan kalyon dpi gemilerin yapımı için çalışmış, donanmada düzen sağlamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>