Mazo de la Roche Kimdir

Mazo de la Roche Kimdir, Mazo de la Roche Hayatı Biyografi

Kanadalı yazar. Kanada kır yaşamını aile öyküsü çerçevesinde işleyen des­tansı romanlarıyla tanınmıştır.

15 Ocak 1885’te Toronto’da doğdu, 12 Temmuz 1961’de aynı kentte öldü. İngiliz, Fransız ve İrlanda kökenli orta halli bir ailenin kızıydı. Öğrenimini Toronto’nun banliyölerindeki okullarda tamamladık­tan sonra ailesiyle birlikte Ontario bölgesinde bir çiftliğe yerleşti. Çiftlik deneyimleri romanlarında işleyeceği kır yaşamı üzerine düşüncelerinin gelişme­sinde önemli bir rol oynadı. 1920’lerde yazmaya başladığı öyküleri fazla ilgi çekmedi. 1927’de yayınlanan Jalna adlı romanı, aynı yıl Atlantic Monthly dergisinin bir ödülünü alınca, birdenbire ABD ve Avrupa’da da tanınan bir yazar oldu. 1929-1939 yıllarını İngiltere’de geçirdi. Roman ve öykülerinin yanı sıra oyun, otobiyografi ve çocuk kitabı türle­rinde ürünler verdi.

De la Roche’un başyapıtı Jalna, Ontario bölge­sinde Jalna adlı hayali bir yerde yaşayan bir ailenin öyküsüdür. Yazar, Kanada kır yaşamım Whiteoak ailesinin, geçmişe dönük değerleri korumaya çalışan bireyleri ve bu ailenin kendine yeterli dünyası çerçevesinde ele alır. Jalna’nın büyük bir ilgiyle karşılanılmasında üzerine sayısı on beşi bulan bir dizi romanla aynı konuyu işlemeyi sürdürmüştür.

De la Roche, bir ailenin yüz yılı kapsayan tarihini destansı bir anlatımla işleyerek bu tür saga romanının tanınan yazarlarından olmuştur.

Eserleri (başlıca) Roman: Jalna, 1927; Whiteoaks of Jalna, 1929, (“Jalna’lı Whiteoak Ailesi”); Whiteoak Heri- tage, 1940, (“Whiteoak’larm Mirası”); Return to Jalna, 1946, (“Jalna’ya Dönüş”); The Whiteoak Brothers, 1953, (“Whiteoak Kardeşler”). Öykü: A Boy in the House, 1952, (“Evdeki Çocuk”); Oyun: Whıteoaks, 1936. Otobiyografi: Ringing the Changes, 1957.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>