Maurice Quentin de La Tour Hayatı

Maurice Quentin de La Tour Kimdir, Maurice Quentin de La Tour Hayatı Biyografi

Fransız, ressam. Portre türündeki pastel çalışmalarıyla ün kazanmıştır.

5 Eylül 1704’de Fransa’da Saint-Quentin’de doğ­du, 17 Şubat 1788’de aynı yerde öldü. Mühendis olması için ailesinin yaptığı baskıya karşı koyarak on beş yaşında Paris’e gitti. Orada Flaman ressam Jean-Jacques Spoede’nin (1680-1757) atölyesine katıl­dı. 1724’de yapıtlarıyla Fransa’daki İngiliz büyükelçi­sinin ilgisini çekti ve ertesi yıl onun çağrılısı olarak Londra’ya gitti. 1727’de Paris’e döndü. Venedikli ressam Rosalba Carriera’nın (1675-1758) pastellerin­den etkilenerek bu tekniğe yöneldi. 1736’da ilk önemli çalışması olan Voltaire’in Portresi’ni yaptı. Portreleriyle dönemin önde gelen kişilerinin ilgisini çekti. 1750’de XV. Louis’nin portrecisi oldu. Ağır bir sinir rahatsızlığı geçirdiği 1773’de değin bu görevini sürdürdü. Ertesi yıl dinlenmek için doğduğu kente döndü ve yaşamının bundan sonrasını orada geçirdi.

La Tour modellerini en ince ayrıntılarına dek resmetmesiyle tanınmış bir portre ressamıdır. İnsan­ların derindeki duygularını, kişiliklerini, hatta top­lumsal konumlarından kaynaklanan yüz anlatımlarını bile yansıtmayı başarmıştır. Yumuşatılmış renk geçiş­leri ve akıcı çizgiler yapıtlarının en belirgin özellikleridir. Pasteli yağlı boya gibi rahatlıkla kullandığı resimleri ile bu tekniğin en önemli sanatçılarından biri olmuştur. Saint-Quentin’de adını taşıyan ve yapıtları­nın büyük bölümünün sergilendiği bir müze vardır.

Eserleri (başlıca): Voltaire, 1736; Madame Leczins- ka, 1744, Louvre, Paris; Henry Dawkins, 1750; Kendi Portresi, 1751, Picardie Müzesi, Amiens; d’Alembert, 1753, Louvre Paris; Madame de Pompadour, 1755, Louvre, Paris; Mademoiselle d’Angeville Louvre, Paris; Rousseau; XV. Louis; Mademoiselle Camargo.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>