Matthew Baillie Hayatı

Matthew Baillie Kimdir, Matthew Baillie Hayatı Biyografi

İskoçyalı hekim ve anatomi bilgini. Patolojik anatominin öncülerindendir.

27 Ekim 1761’de, Iskoçya’daki Lanarkshire kenti yakınlarında doğdu. Şair ve yazar Joanna Baillie’nin kardeşi, anatomi bilginleri John Hunter ile William Hunter’ın yeğenidir. 1775’de Glasgow Üniversitesin- de matematik, edebiyat ve felsefe öğrenimine başladı. Dört yıl sonra Oxford’a giderek Balliol College’da dayısı William Hunter’ın tıp öğrencisi oldu. 1783’de Hunter’ın ölümü üzerine, daha tıp diploması almadan okulda ders vermeye başladı ve 1799’da kadar bu görevi başarıyla sürdürdü.

1787’de St.George Hastanesinin hekimliğine getirilen Baillie, 1790’da Royal College of Physicians’ın yöneticiliğine ve Royal Society üyeliğine seçildi. 1810’da Kral III. George’un özel hekimliğine atandı. 23 Eylül 1823’de Gloucestershire’da öldü.

Hastalıklı organların anatomisini inceleyen pato­lojik anatomi çalışmaları 15.yy’a değin uzanmaktaysa da, anatomi ayrı bir dal haline gelinceye değin bu dal da bağımsız olarak ele alınamamıştı. Baillie’nin 1793’de basılan kitabı Morbid Anatomy of Some of the Most Important Parts of the Humarı Body (“İnsan Vücudunun En Önemli Bazı Organlarının Patolojik Anatomisi”), ilk sistematik patoloji yapıtlarından biri olarak önem taşır.

1799-1802 arasında William Clift’ in resimlediği ek bir çizim kitabı da yapıtın değerini daha çok artırmıştır. Özellikle uzman olduğu beyin, göğüs ve karın boşluğu organlarına ilişkin gözlemleri­ni, o zamana değin yapılageldiği gibi hastalık belirtile­rine göre değil de organlardaki yapı bozukluklarına göre sınıflandıran Baillie, John Hunter ile birlikte İngiltere’de patolojik anatominin kurucusu sayılır. Gene aynı yapıtında böbrek kistlerini, zatürreede akciğerin doku bozukluğunu (hepatizasyon), sirozu ve çeşitli ülser tiplerini ilk kez doğru olarak tanımla­mıştır.

  • Eserleri (başlıca): Morbid Anatomy of Some of the Most Important Parts of the Human Body, 1793; (“İnsan Vücudunun En Önemli Bazı Organlarının Patolojik Anatomisi”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>