Mary Wortley Montagu Kimdir

Mary Wortley Montagu Kimdir, Mary Wortley Montagu Hayatı Biyografi

İngiliz, yazar. İstanbul’u anlatan mektuplarıyla tanınmıştır.

15 Mayıs 1689’da Nottingham’da, Thoresby’de doğdu, 21 Ağustos 1762’de Londra’da öldü. Beşinci Kingston Lordu ile Lady Mary Fielding’in kızıydı. Çocukluğu çok iyi koşullarda geçti. Her türlü eğitim olanağına sahipti. Latince’yi kendi kendine öğrendi. Edward Wortley Montagu’nun kız kardeşi arkadaşı Anne Montagu ile uzun süre mektuplaştı. Bu mek­tuplarında beliren eleştirel zekâsı ve duyarlı kişiliğiyle E.W.Montagu’yu çok etkiledi. Babasının kendisini başkasıyla evlendirmek istemesi üzerine evden ayrılıp E.W.Montagu ile evlendi. E.W.Montagu 1815’de Li­beral Parti’den parlamento üyesi, sonra da kral I.George’un hazine danışmanı oldu.

Londra’ya yer­leştiler. Lady Montagu kentin edebiyat çevrelerine girdi, şair Alexander Pope’la tanıştı. Ertesi yıl kocası İstanbul’a büyük elçi altamnca Lady Montagu de onunla İstanbul’da iki yıl kaldı. 1718’de birlikte Londra’ya döndüler. Lady Montagu burada, İstanbul’ da öğrendiği çiçek aşısıyla çocuklarını aşılattı. Ünlü doktorların pek çoğunu ve hatta kral ailesini de bu aşının yararlarına inandırdı. Kral II. George’un altı mahkum üstünde çiçek aşısının denenmesi için emir vermesini sağladı. Lady Montagu 1739’da kocasından ayrılıp İtalya’ya gitti. 1761’de kocasının ölümünden sonra Londra’ya döndü, kısa bir süre sonra da öldü.

Lady Montagu’nun İstanbul’da bulunduğu yıllar padişah III.Ahmed zamanına rastlar. Onun İstanbul’ dan İngiltere’deki arkadaşlarına yazdığı mektuplar çok ilgi çekmiştir. Mektuplarında son derece doğru, gerçekçi gözlemlerle duyduklarını ve gördüklerini olduğu gibi yansıtmıştır.

Eserleri (başlıca): The Complete Letters of Lady Mary Wortley Montagu, (ö.s), 3 cilt, 1965-1967; (“Lady Mary Wortley Montagu’nun Tüm Mektupları”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>