Mary Cassatt Kimdir

Mary Cassatt Kimdir,Mary Cassatt KimdirMary Cassatt Hayatı ve Biyografi

(1845-1926)

ABD’li ressam ve gravürcü. Japon ve İran sanatından aldığı süsleme öğeleri ile bütünleştirdiği izlenimci (empres­yonist) bir üslup geliştirmiştir.

22 Mayıs 1845’de Pennsylvania Eyaletinin Alleg heny kentinde doğdu, 14 Haziran 1926’da Fransa’da Mesnil Theribus’de öldü. 1861-1865 arasında Phila delphia Güzel Sanatlar Akademisinde resim eğitimi gördü. 1866’da Fransa’ya yerleşti. 1872’den sonra sık sık sergilere katıldı, resimleri Degas’nın ilgisini çekti. Onun önerisi üzerine İzlenimcilere katıldı. Portrele­rinde çevresindeki insanları ve bunların ailelerini işledi. ABD’li zengin koleksiyoncuların resim toplamalarına yardım etti. Uzun yaşamı boyunca evlenmedi, son on yılını kör olarak geçirdi.

Cassat’m İzlenimciler’le birlikte sergilediği ilk resimler, onlarınkilere oranla daha yumuşak bir hava taşır. Kız kardeşini ve annesini model olarak kullandı­ğı The Cup of Tea (Bir Bardak Çay) Lady at the Tea Table (Çay Masası Başındaki Kadın) ve The Bath (Banyo) gibi izlenimci resimlerinden sonra,Degas’nın etkisiyle Japon estamp’larının (tahta baskı resmi) süs öğeleri ile izlenimci renkçiliği birleştirmeye çalışmıştır. Özellikle Modern Women (Çağdaş Kadın), İn the Garden (Bahçede) gibi resimlerinde Japon estamp’larmdan ve İran minyatürlerinden aldığı motifleri büyük bir başarıyla kullanmıştır.

Gravürlerinde yağlı boya resimlerindeki kadar başarılı değildir. Bu yapıtları özellikle desen yönün­den zayıftır. Buna karşın Utamaro ve Toyokini gibi Japon ustaların etkisi altında yaptığı renkli baskıların­da olgun bir motif ve zengin bir renk anlayışı vardır. Yağlı boyalarında olduğu gibi baskılarında da düz ve pastel renkler kullanmıştır.

Eserleri (başlıca): The Cup of Tea, 1877, (Bir Bardak Çay); Lady at the Tea Table, 1892, (Masa Başındaki Kadın); The Bath, 1893, (Banyo); Modern Women, 1893, (Çağdaş Kadın); In the Garden, 1893, (Bahçede); kornan Bathıng, 1891, (Yıkanan Kadın); The Letter, 1891, (Mektup).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>