Mario Lanza Kimdir

Mario Lanza Kimdir, Mario Lanza Hayatı Biyografi

İtalyan asıllı ABD’li tenor. Filmleri ve plaklarıyla 1950’de büyük ün ka­zanmıştır.

31 Ocak 1921’de Philadelphia’da doğdu, 7 Ekim 1959’da Roma’da öldü. Asıl adı Alfredo Arnold Cocozza’dır. Müzik eğitimini doğduğu kentte özel öğretmenlerle yaptı. II. Dünya Savaşı yıllarında Ame­rikan ordusunda konserler verdi. 1944’de gene Ameri­kan ordusu için Winged Victory (“Kanatlı Zafer”) filmini çevirdi. 1947’de Hollywood Bowl Orkestrası’ na solist olarak girdi, ardından MGM film şirketi ile sözleşme imzaladı.

Hiç opera sahnelerinde görünmeyen Lanza, plakları ve filmleriyle kısa sürede büyük üne kavuştu. 1950’de plakları, özellikle Be My Love ve The Loveliest Night of the Year milyonlarca sattı. Oyna­dığı gösterişli müzikaller, operanın da iş yapan filmlerde kullanılabileceğini kanıtladı, ikinci bir Caruso olmak istedi, ama sesini geliştirip koruyacak bir özdenetimden yoksundu. Sesinin donuklaşması ve pürüzlenmesi üzerine bir bunalıma girdi, 1954’de The Student Prince (“Öğrenci Prens”) filminde oynamak istemeyince bağlı olduğu MGM ile uyuşmazlığa düştü. Yerine Edmunt Purdom oynadı, filmin şarkıla­rında Lanza’nm eski kayıtları kullanıldı. Lanza daha sonra İtalya’ya giderek iki film çevirdi. Aşırı şişmanlı­ğı nedeniyle Roma’da otuz sekiz yaşında kalp krizin­den öldü.

Eserleri (başlıca): Film: Winged Victory, 1944, (“Ka­natlı Zafer”); That Midnight Kiss, 1949, (“Şu Geceyarısı Öpücüğü”); Toast of New Orleans, 1950, (Amerika Yıldızı); The Great Caruso, 1951, (Büyük Caruso); Because You’re Mine, 1952, (Şeref Yıldızı); Serenade, 1956, (Meksika Serenadı); Seven Hills of Rome, 1958, (Arrivederci Roma). Albüm: Be My Love; The Loveliest Night of the Year.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>