Maria Montessori Hayatı

Maria Montessori Kimdir, Maria Montessori Hayatı Biyografi

İtalyan eğitimci ve psikiyatri uzmanı. Kendi adıyla anılan çocuk eğitimi yönteminin kurucusudur.

1 Ağustos 1870’de Ancona yakınında Chiravalle’ da doğdu, 6 Mayıs 1952’de Hollanda’da Noordwijka- an Zee’de öldü. Babası geleneklere bağlı bir subay olduğu için kızının meslek sahibi olmasına karşıydı. Annesinin yüreklendirmesi ve desteğiyle eğitimini sürdürebildi. On dört yaşındayken bir teknik eğitim enstitüsüne girdi. Sonra biyolojiye ilgi duyarak tıp eğitiminde karar kıldı. O dönemde kadınların üniver­sitelere girebilmesi büyük bir kararlılık ve cesaret işiydi.

Montessori 1894’de İtalya’da tıp doktoru unvanı­nı kazanan ilk kadın oldu. Bu sonucu elde etmek için verdiği mücadale kadın haklarını savunma yolunda düşüncelerinin gelişmesine yol açtı. Yaşamı boyunca uluslararası kadın hakları kongrelerinde etkinlik gös­terdi.

  • Eserleri (başlıca): II metodo della pedagogia scientifi- ca, 1909, (Çocuk Eğitimi-Montessori Metodu, 1975); L’Auto educazione nelle sucude elementari, 1912, (“İlko­kullarda Öz Eğitim”); Çocuklar Evi, (Türk. çev), 1923; II segreto deli’ infanzia, 1936, (“Çocukluğun Gizi”); II Bambino il famiglia, 1936, (“Ailede Çocuk”); Education for a New World, 1946, (“Yeni Bir Dünya Kurmak İçin Eğitim”); To Educate the Human Potential, 1948, (“İnsan Gizilgücünün Eğitimi”); The Absorbent Mind, 1949, (İng. çev. 1955) (“Özümleyen Zihin”); Çocuk,(Türk. çev), t.y.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>