Mardiros Mınakyan Kimdir

Mardiros Mınakyan Kimdir, Mardiros Mınakyan Hayatı Biyografi

Osmanlı tiyatro oyuncusu ve yönet­meni. Batılı anlamda Türk tiyatrosu­nun kurulmasında önemli rolü ol­muştur. İstanbul’da, Balat’da doğdu, aynı kentte öldü. Hasköy Nersesyan Okulu’nu bitirdi, aynı okulda öğretmenlik etti. Bu sıralarda çeşitli Ermeni okulla­rında oynanan oyunlarda rol aldı. Profesyonel anlam­da sahneye ilk kez 1862’de Naum Tiyatrosu’nda bir kadın rolünü oynayarak çıktı. Aynı yıl İzmir’de Vaspuragan topluluğuyla Türkçe ve Ermenice oyun­larda rol aldı.

1863’de İstanbul’a döndü, evlenerek Kayseri’deki Ermeni kız okuluna matematik meni olarak gitti. Tiyatrodaki tanınmışlığının öğret­menliğine zararlı olabileceği düşüncesiyle soyadını Tesciyan’a çevirdi. 1872’de İstanbul’a döndü, Şark Tiyatrosu’na girdi.Bu topluluk dağılınca Güllü Agop’ un yönetimindeki Tiyatroyu Osmanî’ye geçti. 1878’de buradan da ayrılarak Selanik, Edirne, Mersin ve Adana’da çeşitli gruplarla oyunlar oynadı. 1880’de Tiflis’e gidip burada bir yıla yakın çeşitli oyunlarda rol aldı. Güllü Agop Muzika-yı Hümâyûn kadrosuna alınıp saray tiyatrocusu olarak görevlendirilince Tiyatroyu Osmanî’nin yönetimini üstlendi.

Ama bu tiyatroda fazla kalmadı, önce Benliyan’ın, daha sonra da Türkçe oyunlar oynanan Manuk, Sisak ve Aleksanyan’ın topluluğuna girdi. 1885’de o zamanın önemli topluluklarından Osmanlı Dram Kumpanya­sının başına geçtiyse de 1888’de topluluk dağıldı. Mınakyan 1893’de Ermenice oyunlar oynamak üzere izin alarak gösterilerini sürdürdü. 1895’de Ermenice oynamaktan tümüyle vazgeçti. Aynı yıl o sıralarda yeniden kurulmuş olan Osmanlı Dram Kumpanyası’ na girdi, sürekli olarak oyunlarda görev aldı ve turnelere katıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>