Manuel Quezon Kimdir

Manuel Quezon Kimdir, Manuel Quezon Hayatı Biyografi

Filipinli devlet adamı. 1935-1944 ara­sında ABD vesayeti altındaki Filipinler’de devlet başkanlığı yapmıştır.

Manuel Luis Quezon 19 Ağustos 1878’de Tayabas Eyaletinde (bugün Quezon) Baler’de doğdu, 1 Ağustos 1944’de New York’ta Saranac Lake’te öldü. Öğretmen bir ailenin oğluydu. Manila’daki Santo Tomas Üniversi­tesinde sürdürdüğü hukuk öğrenimini 1899’da yanda bırakarak Emilio Aguinaldo önderliğinde ABD yöneti­mine karşı verilen bağımsızlık mücadelesine katıldı. 1901’de Aguinaldo ile birlikte ABD yönetimine teslim oldu. Altı ay hapis yattıktan sonra yarıda bıraktığı öğrenimini tamamladı.

1905’de Tayabas valiliğine, 1907’de ise yeni kurulan Filipin Temsilciler Meclisi’ne seçildi. İki yd sonra Filipin temsilcisi olarak ABD Kongresi’ne atandı. 5 yıl süren görevi sırasında ABD yönetim çevrelerini etkileyerek bağımsızlığa geçişi hızlandırmaya çalıştı. Quezon’un çabalannın da etkisiyle 1916’da Filipinler’e özerklik tanıyan Jones Yasası kabul edildi. Yasaya göre

Filipinler’de bir hükumet kurulacak ve bir süre sonra ülkenin bağımsızlığı tanınacaktı. Quezon, yasanın kabul edilmesinden sonra ülkesine dönerek Senato’ya seçildi. 1922’de en büyük siyasi rakibi Sergio Osmena’yı saf dışı bırakarak Milliyetçi Parti’nin başına geçti. 1933’de Filipinler’in bağımsızlığını tanımakla birlikte ABD’nin Filipinler’deki askeri varlığını bağımsızlık sonrasında da korumasını öngören yasa tasarısına karşı çıktı. Ertesi yıl bağımsızlık tarihini 1946 olarak belirleyen ve ABD askeri üslerinin Filipin hükumetinin onayıyla kurulmasını öngören Tydings-McDuffie Yasa­sı’nm kabul edilmesinde etkili oldu.

1935’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazanarak ABD vesayeti altında özerk bir yapıya sahip olan Filipinler’in ilk devlet başkanı oldu. Ulusal savunmayı güçlendirerek silahlı kuvvetleri denetimi altına alan Quezon, 1940’ta artan Japon tehditi üzerine kendisine olağanüstü yetkiler verilmesini sağladı. Kasım 1941’de yeniden devlet başkanlığına seçildi. 1942’de Japonya’nın Manila’yı işgal etmesi üzerine ABD’ye kaçıp Washington’da bir sürgün hükumeti kurdu. Pasifik Savaş Konseyi üyeliği yaptı ve Birleşmiş Milletler Bildirgesi’ni imzaladı. Bu sırada öz yaşam öyküsünü yazan Quezon, Filipinler’in bağımsızlığını kazanmasın­dan iki yıl önce veremden öldü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>