Madeleine Renaud Hayatı

Madeleine Renaud Kimdir, Madeleine Renaud Hayatı Biyografi

Fransız tiyatro ve sinema oyuncusu. Mesleğindeki başarısı nedeniyle Legion d’honneur nişanıyla onurlandırılmıştır.

21 Şubat 1903’de Paris’te doğdu. Liseden sonra Paris Konservatuvarı’nda okudu. 1921’de Comedie Français’e girdi. 1940’da tiyatro yönetmeni ve oyuncu Jean-Louis Barrault ile evlendi. 1946’da Comedie Française’den ayrılarak kocasıyla birlikte Compagnie Renaud-Barrault adlı kendi topluluklarını kurdular.

Renaud, az ve seçerek oynadığı filmleri arasında özellikle La maternelle’dt (“Anaokulu”) öğretmen Rose rolüyle unutulmaz bir kompozisyon çizmiştir. Jean Gremillon’un yönettiği Alman işgaliyle ilgili Lumiere d’ete (“Yaz Işığı”) filminde de olağanüstü bir oyunculuk örneği vermiştir.

Tiyatroda gerek modern gerek klasik birçok yapıt­ta oynamıştır. A.Gide’in ünlü çevirisinden J.L. Barrault ile birlikte sahneye koydukları Hamlet büyük bir başarı kazanmıştır. Renaud, Moliere ve Marivaux’un güldürü­lerini de çok iyi yorumlamasıyla ün yapmıştır.

  • Eserleri (başlıca): Oynadığı Filmler: Vent debout, 1922, (“Baştan Esen Rüzgâr”); jean delaLune, 1931, (“Aydan Gelen Jean”); La belle Mariniere, 1932, (“Güzel Denizci Kız”); La maternelle, 1933, (“Ana Okulu”); Helene, 1936, (“Helen”); Lumiere d’ete, 1943, (“Yaz Işığı”); Leplaisir, 1952, (“Zevk”); Le diable par la gueue, 1969, (“Kuyruklu Şeytan”); L’humeur vagabonde, 1971, (“Serseri Mizaç”); La mandarine, 1972, (“Mandarin”); Des journees entieres dans les arbres, 1976, (“Bütün Gün Ağaçlarda”). Oynadığı Oyunlar: La reine morte, 1942, (“Ölü Kraliçe”); Le soulier de satin, 1943, (“Atlas Ayakkabı”); Les mal-aimes, 1945, (“Sevilmeyenler”); Happy Days, 1963, (Mutlu Günler); Des journees entieres dans les arbres, 1966, (Bütün Gün Ağaçlarda).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>