Luis de Morales Hayatı

Luis de Morales Kimdir, Luis de Morales Hayatı Biyografi

İspanyol, ressam. İspanya’da Maniyerizm’in en önemli temsilcilerindendir.

1520-1525 arasında Badajoz’da doğdu, 9 Mayıs 1586’da aynı kentte öldü. Yaşamına ilişkin ayrıntılı bilgi yoktur. Çeşitli İspanyol ressamların yanında çalışmakla birlikte, önceleri, Portekiz’de tanıdığı Fla­man resminin etkisinde kaldı. 1540’da Badajoz’da bir Flaman ressamla çalıştığı sanılmaktadır. 1560’ta Escorial Sarayı’nın dekorasyonuna yardımcı olmak için kral II.Felipe tarafından Madrid’e çağrıldı. Burası için yaptığı Haçım Taşıyan İsa tablosu beğenilmeyerek Madrid’deki Jan Jeronimo Kilisesi’ne gönderildi. Morales örnekleriyle ilk kez Escorial’de karşılaştığı İtalyan resminin, özellikle de Leonardo da Vinci’nin etkisini yaşamı boyunca taşıdı. Birçok resmini oğulla­rı ve çıraklarıyla birlikte gerçekleştirdi. Yaşamının son yıllarında iyice yoksulluk içindeyken Badajoz’a gelen kral II.Felipe ona maaş bağladı.

Morales hemen hemen bütün yapıtlarında dinsel temaları işlemiştir. Bu nedenle El Divino (Tanrısal) adıyla ün yapmıştır. İsa’nın ve Meryem’in yaşamını anlatan, birbirinden pek farklı olmayan birçok çalış­ması vardır. Bunlar arasında Badajoz, Plasencia ve Evora kiliselerine yaptığı mihrap panoları da bulunur. Yağlı boyayı ustalıkla kullandığı resimlerinde Leonardo’nun yumuşak renk geçişlerini (sfumato) ışık ve gölge oyunlarını uygulaması ve onun aynı konularda­ki kompozisyonlarından esinlenmesiyle bu büyük ustayı izleyen ilk İspanyol ressamı sayılır. Tiplerinde- ki melankolik ve duygusal anlatım ise, yapıtlarına İspanya havasını getirmiştir.

  • Eserleri (başlıca): Kuşlu Madonna ve Çocuk, 1546, San Augustin Kilisesi, Madrid; Bakire Meryem ve Çocuk, ykş. 1555-1575, Ulusal Galeri, Londra; Haçım Taşıyan Isa, ykş. 1560, Jan Jeronimo Kilisesi, Madrid; Juan de Ribera, 1562-1568, Prado, Madrid; Aziz Stefanus, Prado, Madrid; Madonna ve Çocuk, Prado, Madrid.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>