Luís Carlos Prestes Kimdir

Luís Carlos Prestes Kimdir, Luís Carlos Prestes Hayatı Biyografi

Brezilyalı siyaset adamı. Ülkesinde ko­münist hareketi yönlendirmiştir.

3 Ocak 1898’de Rio Grande do Sul Eyaletinin Porto Alegre kentinde doğdu. Bir subayın oğluydu. Askeri okulu bitirdikten sonra, 1918-1924 arasında orduda yüzbaşı olarak görev yaptı. Radikal düşünceleri benimseyerek, 1924’de, devlet başkanı Arturo Bernardes’e karşı bir askeri ayaklanmaya önderlik etti. Üç hafta süren ayaklanmanın bastırılmasından sonra, kırsal bölgelerde mücadeleyi sürdürmek üzere, 2.000 yandaşıyla birlikte Brezilya içlerine doğru bir yürüyüş başlattı. Hükümet kuvvetleri ile gerilla savaşı yaparak ilerledik­leri iki buçuk yıl süren bu yürüyüş sonunda Bolivya’ya geçmek zorunda kaldı. 1931’de dek Arjantin ve Uruguay’da sürgünde yaşadı.

1931’de SSCB’ye gitti. 1935’de III.Enternasyonalin (Komintern) VII.Kongre- si’nde Yürütme Komitesi’ne seçildi. Aynı yıl Brezilya’ya dönerek, PCB’nin (Partido Comunista Brasiliero- Brezilya Komünist Partisi) Merkez Komitesi üyeliğine ve devlet başkanı Getulio Vargas’a karşı sol muhalefeti temsil eden ANL’nin (Alianca Nacional Libertadora- Ulusal Kurtuluş Cephesi) onursal başkanlığına getirildi. Kasım 1935’de devlet başkanı Vargas’a karşı bir ayaklanmaya önderlik etti. Ayaklanmanın bastırılma­sından sonra, tutuklanarak, toplam 47 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mayıs 1945’de Vargas’ın ilan ettiği af ile serbest kalan Prestes, PCB genel sekreterliğine getirildi .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>