Louis Renault Kimdir

Louis Renault Kimdir, Louis Renault Hayatı Biyografi

Fransız, mucit ve sanayici. Otomobil sanayinin öncülerindendir.

Paris’te doğdu, 24 Ekim 1944’de aynı kentte öldü. Genç yaşlardan başlayarak mühendislik alanında kendini yetiştiren Renault, otomobil yapımcılığına 1898’de Billancourt yakınlarındaki küçük bir atölyede başladı. İlk üretim denemelerinde başarılı olunca, kardeşleri Marcel Renault (1882-1903) ve Fernand Renault’nun (1865-1901) yardımıyla Billancourt’da bir fabrika kurdu. Özellikle küçük yarış arabaları yapımı üzerinde uzmanlaşarak kısa sürede ticari başanya ulaştı. Marcel’in bir otomobil yarışında ölmesinden sonra fabrikasını genişletmeye ve çeşitli türde otomobiller yapmaya başladı. I.Dünya Savaşı sırasında ordu için uçak motoru ve cephane üretti. 1918’de piyade savaşı için çok kullanışlı ve hafif olan Renault F.T.modeli tankları geliştirdi. Savaş sonrasında yeniden otomobil üretimine döndü ve yeni fabrikalar kurarak ulusal pazarın büyük bölümünü ele geçirdi. II.Dünya Savaşı sonrasında, işgalci Alman birlikleriyle işbirliği yapma suçuyla tutuklandı ve mahkemesi sonuçlanmadan öldü.

1769’da Fransız mucit Cugnot’nun buharla çalışan üç tekerlekli aracyla başladığı kabul edilen çağdaş anlamda otomobil yapımı, 19.yy’ın ikinci yarısında geliştirilen Otto motorunun yarattığı olanaklar sayesin­de bir kez daha ilgi çekici duruma gelmiş ve 1885’de Benz, hemen ardından da Daimler, ticari amaçla üretimine geçilebilecek ilk otomobilleri yapmayı başarmışlardı.

Louis Renault Kimdir” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>