Louis Delaporte Kimdir

Louis Delaporte Kimdir, Louis Delaporte Hayatı Biyografi

Fransız, Doğu dilleri ve uygarlıkları uzmanı. Malatya’da kazılar yap­mıştır.

22 Ekim 1874’te Fransa’da Saint Hilaire de Harcouet’de doğdu, II.Dünya Savaşı’nda esir düştüğü Almanya’da, Silezya’da öldü. Matematik öğrenimini tamamladıktan sonra 1901’de EcolePratiquedesHau- tes Etudes’de Asur ve Eski Suriye Kültürleri Bölümü’ nü bitirdi. Ayrıca Ecole du Louvre’da ve Katolik Enstitüsünde okudu.

1904’te eski Süryani el yazmalarının kataloğunu hazırlamak üzere Lübnan’a giden araştırma kuruluna başkanlık etti. 1906’da bazı İncil parçalarını yayınladı.

Guimet ve Louvre müzelerindeki Doğu kökenli silindir mühür ve madalyonları sınıflandırarak kato- loglarmı yaptı. Elam uygarlığını tanıtan yazılar yazdı. Hrozny’nin Hitit çivi yazısını okumasıyla ortaya çıkan bu yeni Hint-Avrupa dili üzerinde çalışmaya başladı. Türkiye’de Atatürk’ün desteği ile Revue Hittite et Asianique adlı sürekli yayını kurdu. 1931’de Has Höyük’te kazı yaptı. 1933-1939 arasında Fran­sızların Malatya’da yürüttüğü kazıları yönetti.

Çalışmaları genelde eski Doğu uygarlıklarını arkeoloji ve dil verileri ışığında incelemeye yönelik olmuştur.

Eserleri (başlıca): La Mesopotamie, les civilisations babylonıens et assyrienne, 1923, (“Mezopotamya, Babil ve Asur Uygarlıkları”); Les Hittites, 1936, (“Hititler”); Les peuples de l’orient mediterraneen, 1938, (“Doğu Akdeniz Halkları”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>