Lily Pons Kimdir

Lily Pons Kimdir, Lily Pons Hayatı Biyografi

Fransız asıllı ABD’li soprano. Rahat söyleyişi ve oyunuyla yirmi beş yılı aşkın bir süre izleyicilerin büyük sev­gisini kazanmıştır.

Alice Josephine Pons 12 Nisan 1904’de Cannes’ da doğdu, 13 Şubat 1976’da ABD’de Texas Eyaletinde Dallas’da öldü. Müzik yeteneğini küçük yaşlarda gösterdi. Paris Konservatuvarı’na girdi, ama eğitimi, uzun süren bir hastalık nedeniyle yarıda kaldı. İlk konserini 1918’de Cannes’daki askeri hastanede verdi. On yedi yaşında Paris’te Theâtre des Varietes’de şarkı söylemeye başladı. Daha sonra sesini eğitmek için Alberti di Gorostiage ile çalıştı ve 1927’de Leo Delibes’in Lakme operasında başrole çıktı. Üç yıl kadar taşra operalarında söyledikten sonra 1930 başında New York Metropolitan Operası’nın açtığı ses sınavına katıldı ve kazandı.

Metropolitan’da ilk kez 1931’de Donizetti’nin Lucia di Lammermoor’unda Lucia rolünü oynadı. Zengin titreşimli koloratur sesi ve rahat oyunculu­ğuyla görülmedik bir başarı kazandı. Metropolitan’da art arda, İtayan ve Fransız operalarının başlıca rolleri­ne çıktı. 1930’da mesleğinde sürekli ilerledi. Güney Amerika ve Avrupa’ya turneler yaptı. Bu arada, birkaç film de çevirdi.

1938’de ünlü orkestra şefi Andre Kostelanetz (1901) ile ikinci evliliğini yaptı. Birlikte birçok konser verdiler. Pons, 1940’ta ABD uyruğuna geçti ve savaş boyunca bazısı cephede olmak üzere, Amerikan ordusu için konserler verdi.

Daha çok bel canto (süslenerek söylenen arya) operalarına giden esas tekniği, fiziği ve oyunculuğuyla uzun süre Metropolitan’ın değişmez şarkıcılarından biri olarak kaldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>