Lewis H. Morgan Hayatı

Lewis H. Morgan Kimdir, Lewis H. Morgan Hayatı Biyografi

ABD’li antropolog. Evrim kuramı ve ilkel insan topluluklarıyla ilgili araş­tırmalarıyla tanınır.

21 Kasım 1818’de New York Eyaleti’nde Aurora’da doğdu, 17 Aralık 1881’de Rochester’da öldü. 1840’ta Schenectady’deki Union College’dan mezun olduktan sonra 4 yıl Aurora’da hukuk konusunda çalıştı. 1844’de Rochester’da bir hukuk bürosu kurdu ve 1862’ye değin etkin ve başarılı bir hukukçu olarak tanındı. 1861-1868 arasında New York Eyalet Meclisinde ve 1868-1869 yıllarında Eyalet Senatosu’nda görev yaptı. Aynı yıl Amerikan Sanatlar ve Bilimler Akademisi’ne de üye olan Morgan, 1875’de Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi ve 1879’da Bili­min Gelişimi İçin Amerikan Akademisi başkanı oldu. Mirasının önemli bir bölümünü Rochester Üniversi­tesi’nde kadınlar için bir yüksek okul kurulması amacıyla üniversiteye bıraktı.

Morgan, 1840’da Aurora’da hukuk çalışmaları sırasında aynı bölgede yaşayan İrakua Kızılderilileri’yle ilgili araştırmalara başladı.”Büyük İrakua Birliği” olarak adlandırılan topluluğa bağlı Seneca kabilesi üzerinde sürdürdüğü çalışmaları sonucunda 1847’de Seneca Yerli Ulusu’nun onur üyeliğine seçildi. Araş­tırmalarını 1851’de League of the Iroquois (“İrakua Birliği”) adıyla yayımladı. Bu yapıt Amerikan Kızıl­derilileri ile ilgili ilk bilimsel etnografik yayındı.Daha sonra İrakualar’da akrabalık sistemini araştırmaya başladı. 1858’de Michigan’daki Ojibwa yerlilerinde de benzer akrabalık düzeninin varlığını saptadı. Soru formları düzenleyerek ABD’deki Kızılderili temsilci­leri ile öbür ülkelerdeki misyonerlere gönderdi, alan araştırmalarını yaygınlaştırdı.

Eserleri (başlıca): The League of the Iraquois, 1851, (“İrakua Birliği”); Systems of Consanguinity and Affinity of the Human Family, 1871, (“İnsan Ailesinde Kan Akrabalığı ve Hısımlık Sistemleri”); Ancient Society, or Researches in the Lines of Human Progress from Savagery Through Barbarism to Civilization, 1877, (“Eski Toplum, ya da Vahşetten Barbarlığa Oradan Uygarlığa Değin insanın Gelişimi Üstüne Araştırmalar”); House and Hou- selife of the American Ahorigines, 1881, (“Amerikan Yerlilerinde Ev ve Ev Yaşamı”); The Indian Journals, 1859-1862, (ö.s.), 1959, (“Kızılderili Günceleri”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>