Lewis Carroll Kimdir

Lewis Carroll Kimdir,Lewis Carroll Hayatı ve Biyografi

(1832-1898)

İngiliz, çocuk kitapları yazarı, matematikçi, mantıkçı. Alice Harikalar Ülkesinde romanında mantık kurallarını bilinçli olarak, tersine işlemiş, bunu yaparken de Victoria Çağının baskıcı çocuk eğitimine karşı çıkmıştır.

Asıl adı Charles Lutwidge Dodgson’dur. 27 Ocak 1832’de Daresbury, Cheshire’da doğdu, 14 Ocak 1898’de Surrey’de öldü. Yetenekli ve yaratıcı bir çocuktu. On üç yaşındayken kardeşlerine kendi resimlediği bir şiir kitapçığı yazdı. Orta öğrenimini Rugby’de, yüksek öğrenimini Oxford’da yaptı. 1851’de annesinin ölümünden çok sarsılan Lewis Carroll, ömrünün sonuna dek mutlu çocukluğunun özlemini duydu. 1855’den 1881’e kadar Oxford Üniversitesinde matematik profesörlüğü yaptı.

İlk kitapları asıl adıyla yayımladığı mantık ve matematik kitaplarıdır. Bu konularda bir dizi kitabı olmasına karşın ününü Lewis Carroll adıyla 1865’de yazdığı Alice’s Adventures in Wonderland (Alice Harikalar Ülkesinde) adlı çocuk romanına borçludur. Alice Harikalar Ülkesinde Througb the Looking glass (Tılsımlı Ayna) ve çocukları eğlendirmek için saçma mısralarla yazdığı The Hunting of the Snark (“Snark’ın Avı”) adlı şiir kitabı izledi. 1889 ve 1893’de iki cildini yayımladığı Sylvie and Bru no romanı başarılı sayılmadı.

Lewis Carroll’un dili kullanması açısından bakıldığında Alice romanları çocuk romanları olduğu kadar, büyük romanlarıdır da. Yapısal mantığıyla sürekli oynanan dil, toplumsal yergi için bir araç olarak kullanılmıştır. Felsefi düzeyde ise Lewis Car­roll bu yöntemle düş dünyasının bazen gerçek dünyadaki kargaşadan daha düzenli olduğunu, görünümle gerçek arasındaki ayrımı algılamakta yalnızca duyuların değil, değer yargılarının da kullanıldığını, bilimsel nesnelliğin ve gerçekliğin algılanması sorunlarının yanıtlarının sanıldığı kadar basit olamayacağını gös­termeye çalışmıştır.

Carroll’un öteki yapıtları arasında matematik problemleri ile eğlendirici öykülerin içine yerleştirilmiş mantık bulmacaları da vardır. Bir bölümü aylık bir dergide yayımlanmış olan problem ve bulmacalarının zaman zaman yeni basımları da yapılmıştır.

  • Eserleri (başlıca): Çocuk Romanı: Alice’s Adventu­res in Wonderland, 1866, (Alice Harikalar Ülkesinde); Through the Looking-glass, 1872, (Tılsımlı Ayna). Şiir: Phantasmagoria and Other Poems, 1869, (“Şiirler ve Fantaziler”); The Hunting of the Snark, 1876, (“Snark’ın Avı”); Rbyme?. and’Reason?, 1883, (“Şiir? ve’Akıl?”);/I Tangled Tale, 1885, (“Karmaşık Bir Öykü”); Pillow- Problems, 1895, (“Başucu Problemleri”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>