Leskofçalı Galip Kimdir

Leskofçalı Galip Kimdir,Leskofçalı Galip Hayatı ve Biyografi

(1829-1867)

Osmanlı Divan şairi. Tanzimat döneminde eski dil ve şiir geleneğini canlandırıp sürdürmek istemiştir.

Mustafa Galib Bey, Leskofça’da (bugün Yugos­lavya’da) doğdu, 11 Aralık 1867’de İstanbul’da öldü. Usküp valilerinden İsmail Paşa’nın oğludur. Öğrenimini doğduğu kentte yaptı.

Afyonkarahisar’da sürgünde bulunan babasının bağışlanması üzerine 1846’da onunla birlikte İstanbul’a geldi. 1849’da Sedaret Mektubi Kaleminde görev aldı. İki yıl sonra Bosna valisi Veliyeddin Paşa’nın

Divan kâtipliğinde bulundu. Babasının Van Hakkari valiliği sırasında Van’a gitti. Burada Arapça ve Farsça dersleri aldı. Bir süre sonra İstanbul’a döndü. Güm­rük emanetine atandı. Midhat Paşa’nın Tuna valiliği yıllarında vilayet başkâtipliğinin yanı sıra, Tuna gazetesinde de yazarlık yaptı. Halep ve Girit’te görev aldı. 1867’de atandığı Rüsumat muhasebeciliği görevindeyken öldü.

Galib, Tanzimat döneminde eski dil ve şiir geleneğini canlandırmak ve yaşatmak için kurulan Encümen-i Şuara’ya katıldı. Aralarında Hersekli Arif Hikmet Bey, Kâzım Paşa, Yenişehirli Avni ve Üskü­darlı Hakkı’nın bulunduğu bu topluluk 17. yy edebiyatını örnek alıp ürün vermeye çalışmıştır. Namık Kemal ile Ziya Paşa da önceleri bu topluluk içinde yer almışlardı.

Galib, gençlik yıllarında yazdığı şiirlerini Ruh-i Sâni adını verdiği divanında topladı. Bu divan Van’da bulunduğu sırada bir yangın sonucu yok oldu. İkinci Divan’i daha sonra yazdığı şiirlerden oluşur.

  • Eserleri (başlıca): Divan, (ö.s.), M.K.İnal (yay.), 1917.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>