Lefter Küçükandonyadis Kimdir

Lefter Küçükandonyadis Kimdir, Lefter Küçükandonyadis Hayatı Biyografi

Türk futbolcu. 50. Milli Maç Madalyası’nı alan ilk futbolcudur.

İstanbul’da doğdu. Futbola, doğup büyüdüğü Büyükada’da başladı. Küçük yaşta Taksim Kulübü’ne girdi. Bu takımda lisans çıkarabilmesi için iki yaş büyütülmesi gerekti. Taksim takımının forvet hattın­da çok gol atan bir futbolcu olarak kendini gösterdi. 1943’de askere gitti.

II.Dünya Savaşı nedeniyle dört yıl süren askerliğini Diyarbakır’da yapıp 1947’de İstanbul’a döndüğünde Fenerbahçe’ye girdi. Sarı- lacivert forma altında adını duyurdu. 1951-1953 arasında İtalya’da Fiorentina ve Fransa’da Nice ta­kımlarında oynadı. Sonra tekrar Fenerbahçe’ye dön­dü, 1963 yılına değin bu takımda yer aldı, kaptanlık yaptı. Başarılı futbol yaşamı boyunca 46 kez A ve 4 kez Ümit milli takımlarında olmak üzere 50 kez milli formayı giydi ve 50. Milli Maç Madalyası’m alan ilk Türk futbolcusu oldu. 8 kez milli takımın kaptanlığını yaptı. Milli forma altında 22 gol attı.

Futbol yeteneği, sürati, çalımları, şutları ve golleriyle Türk futbolunun efsaneleşen adları arasına girdi, “Ordinaryüs” adıyla ün yaptı. Fenerbahçe forması altında 400’den fazla gol attı. 1953-1954 İstanbul Profesyonel Ligi’nde “Gol Kralı” oldu. 1963’de futbolu bıraktıktan sonra Yuna­nistan’da Egaleo takımında ve Güney Afrika’da Johannesburg takımında antrenörlük yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra Bolu spor, Mersin İdman Yurdu, Samsun spor, Ordu spor ve Konya spor takımlarını çalıştırdı. Bir süre de genç milli takımın antrenörlüğü­nü yaptı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>