Langston Hughes Kimdir

Langston Hughes Kimdir, Langston Hughes Hayatı Biyografi

ABD’li şair, öykü yazarı. ABD’deki zencilerin yaşantılarını dile getiren şiirleriyle tanınmıştır.

James Mercer Langston Hughes 1 Şubat 1902’de Missouri’de Joplin’de doğdu, 22 Mayıs 1967’de New York kentinde öldü. Küçük yaştayken annesi ile babası ayrılmış, babası zencilere yapılan baskı nedeniy­le Meksika’ya yerleşmişti. Hughes çocukluk yıllarını Kansas’ta geçirdi, daha sonra annesi ile birlikte iş bulmak için birçok kenti gezdi. Orta öğrenimini Cleveland’da tamamladı. Bu sıralarda yazdığı ve en ünlü şiirlerinden biri olan “The Negro Speaks of Rivers” (“Zenci Irmakları Anlatıyor”) 1921 ‘de Crisis dergisinde yayımlanınca genç yaşta dikkati çekti. 1921-1922 arasında New York’ta Columbia Üniversi­tesine devam etti, ancak “koca kara kent” dediği Harlem’deki yaşantıyı keşfetmek için okulu bıraktı. Bir süre sonra Afrika’ya giden bir yük gemisine kamarot olarak girdi. 1925’de bu gezi boyunca yazdığı şiirleriyle Opportunity dergisinin şiir ödülünü, 1926’da da Witter Bynner üniversite öğrencileri şiir ödülünü kazandı.

Washington’da bir otelde çalıştığı sırada, oraya müşteri olarak gelen şair Vachel Lind- say’ın tabağının kenarına gizlice şiirlerini bırakması gazetelerin onunla ilgilenmesine yol açtı. Bunun üzerine Pennsylvaina’da Lincoln Üniversitesi’nde okumak için bir burs kazandı. 1929’da bu üniversiteyi bitirdiğinde iki kitabı yayımlanmıştı. 1930’dan sonra şiirleri siyasal nitelik kazanmaya başladı. Sov­yetler Birliği, Haiti ve Japonya’ya geziler yaptı. 1937′ de gazeteci olarak İspanya İç Savaşında bulundu.

Langston Hughes zenci edebiyatında gerçekçi tutumun temsilcisi olmuştur. Şiirlerinde caz müziği­nin ruhuna uyan bir duyarlık vardır. Zencilerin yaşantılarına özgü anlatım biçimlerini, Amerikan şiir geleneğiyle bütünleştirerek özgün bir halk şiiri yarat­mayı denemiştir. Şiirleri yaygın olarak başka dillere çevrilmiştir. Kendinden sonraki zenci şairleri büyük ölçüde etkileyen Hughes’un ayrıca öykü, roman, biyografi, tarih, tiyatro dallarında yapıtları da vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>