Lamine Bey Hayatı

Lamine Bey Kimdir, Lamine Bey Hayatı Biyografi

Tunus beyi. Fransa’ya karşı uzlaşma­cı bir siyaset izlemiştir.

Asıl adı Muhammed el-Emin’dir. Batılılar tara­fından Lamin olarak anılmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında kısa bir süre Mihver Devletleri’nin işgali altına giren Tunus’un Fransızlar tarafından geri alın­masından sonra, bağımsızlıkçı bir eğilim taşıyan amcası Moncef Bey’in (Muhammed el-Munsif) yerine 1943’de beyliğe getirildi.

Habib Burgiba’nın yönetimindeki Yeni-Düstur Partisi’nin bağımsızlık için yürüttüğü mücadeleye açık destek vermekten kaçındı. Bunun yerine Fransa ile bir uzlaşma sağlanması yönünde ara buluculuk yapmaya çalıştı. Böylece 1950’de Lamin Bey’in ataya­cağı bir başbakanın hükümet kurması kararlaştırıldı. Ancak Fransa’nın tutumunu sertleştirmesi üzerine ülkede gösteriler ve ayaklanmalar başladı. Fransa 20 Mart 1956’da Tunus’un bağımsızlığım tanımak zo­runda kaldı. 25 Mart’ta Ulusal Meclis seçimleri yapıldı. Habib Burgiba, Lamin Bey’in sembolik bir yönetici olarak kalmasından yana bir tutum takınma­sına karşın, milliyetçilerin baskısıyla önce atama yetkileri kaldırıldı ve mallarına el kondu. 25 Temmuz 1957’de alınan bir kararla da monarşi resmen kaldırıl­dı. Lamin Bey, bu tarihten ölümüne kadar gözetim altında yaşadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>