Kurt Goldstein Kimdir

Kurt Goldstein Kimdir,Kurt Goldstein Hayatı ve Biyografi

(1878-1965)

Alman asıllı ABD’li sinir ve ruh hastalıkları uzmanı. Organizmayı, çevreyle ilişkileri içinde bir bütün olarak ele almıştır.

6 Kasım 1878’de Almanya’nın Kattowitz kentin­de (bugün Polonya’da Katoviçe) doğdu, New York’ta öldü. Breslau Üniversitesinde tıp öğrenimi gördü. 1906’da çalışmaya başladığı Königsberg Üniversitesi Psikiyatri Kliniğinde yatan hastalan inceleyerek nöroloji ve psikiyatri konularında makaleler yazdı. 1919’da Frankfurt Üniversitesinde nöroloji profesörü ve Nöroloji Enstitüsü müdürü oldu. Aynı üniversitede beyin zedelenmelerinin sonuçları üzerine araştırmalar yapmak için bir enstitü kurdu.

Beyin zedelenmesi geçirmiş askerler üzerine yaptığı incelemeler, konuşma yitimi (afazi), tanısızlık (agnozi) ve kas gerginliği (tonus) konularında tümüy­le yeni kavramların doğmasına ve beyin zedelenmelerinin neden olduğu davranış değişikliklerinin sistemli bir biçimde tanımlanmasına yardımcı oldu. 1930’da Berlin Üniversitesinde nöroloji profesörlüğü yapmaya başlayan Goldstein 1933’de Hitler’in iktidara gelmesinden sonra, önce Hollanda’ya, 1935’de ise ABD’ye yerleşti. 1935-1945 arasında Columbia Üniversitesinde ve Boston’daki Tufts Tıp Okulunda, daha sonra da Columbia Üniversitesi City College’da nöroloji profesörü olarak ders verdi.

Konuşma yitiminde, bir nesneyi adlandırma yanı, yani nesnenin ait olduğu sınıfı bulamayan hasta, bu sözcüğü bir tümcede ya da bir eylem sırasında kullanabilir. Bu durum, sözcük yitiminin, sözcük ya da sözcük imgelerinin yitirilmesi olmayıp, kavramla­rın ve simgelerin yitirilmesi, yani bozulmuş soyutlamanın dilde yansıması olduğunu gösterir. Goldstein’ın işlevlerin değil de bozuklukların lokalize olduğuna ilişkin bu görüşü, beyin kanalizasyonu sorununda önemli sonuçlar doğurmuştur.

Goldstein’a göre soyutlama sürecinin bozulması beyin zedelenmesiyle sınırlı olmayıp, kendisini psikotik (ruh ve akıl hastalığına ilişkin) süreçlerde de gösterir. Nedeni ne olursa olsun soyutlamanın bozulması, hastanın kendisini gerçekleştirmesindeki uygun koşulları sınırlar. Sonuçta hastanın davranışları katıla­şır, sıkıntılı ve kaygılı olur. Var oluşunu yitirme tehlikesi ve kendisini gerçekleştirememe tehdidi ile yaşar.

Goldstein’m kuramı Geştalt psikolojisi ile yakın­lıklar gösterir.

  • Eserleri (başlıca): Die transkortikalen Aphasien, 1915, (“Transkortial Afaziler”); Der Aufbau des Organis- mus, 1934, (“Organizmanın Yapısı”); Human Nature in the Light of Psychopathology, 1940, (“Psikopatoloji Işığın­da insan Doğası”); Language and Language Disturhances, 1948, (“Dil ve Konuşma Bozuklukları”).

Kurt Goldstein Kimdir” üzerine bir düşünce

  1. servet

    merhaba emeğiniz çin teşekkür ederim ama daha detaylı bilgi daha yararlı olur kurt goldstein hakkında.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>