Koca Hüsrev Mehmed Paşa Kimdir

Koca Hüsrev Mehmed Paşa Kimdir, Koca Hüsrev Mehmed Paşa Hayatı Biyografi

Osmanlı devlet adamı. Sultan Abdülmecid zamanında sadrazamlık yap­mıştır.

Doğum ayı ve yeri bilinmemektedir. 3 Mart 1855’de İstanbul’da öldü. Aslen Abaza’dır. Çavuşbaşı Said Efendi’nin kölesiydi. Küçük yaşta İstanbul’a götürüldü ve Enderun’da yetişti. Kaptan-ı derya Küçük Hüseyin Paşa’nın önce mühürdarlığını sonra da kethüdalığını yaptı. Küçük Hüseyin Paşa, Fransız işgaline karşı koymak üzere Mısır’a gönderildiğinde, karaya çıkan bir Osmanlı birliğine komuta etti. İngiliz kuvvederinin de yardımıyla Fransızlar’ı yendi. Bu başarıları üzerine, kendisine önce beylerbeyilik rütbesi ile İskenderiye muhafızlığı verildi. Eylül 1801’de de vezirlik verilerek Mısır valisi yapıldı.

Elindeki askerlere güvenmeyen Hüsrev Mehmed Paşa, Mısır’da Nizam-ı Cedid ordusunu kurmaya çalıştı. Rumeli’den gelen başıbozuk askerlerin ücret­lerini kesmesi ise çoğunluğunu Arnavutlar’ın oluştur­duğu bu kuvvetlerin ayaklanmasına yol açtı. Nizam-ı Cedid birlikleri ayaklanan birlikler karşısında tutuna­madı. Kavalah Mehmed Ali Paşa’nın da ayaklananları desteklemesi üzerine, Kahire’ye kaçmak zorunda kaldı. Hüsrev Mehmed Paşa’nın bir yıl kadar süren Mısır valiliğinden sonra, ülkede Kavalalı’nın egemen­liği başladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>