Knud Johan Victor Rasmussen Hayatı

Knud Johan Victor Rasmussen Kimdir, Knud Johan Victor Rasmussen Hayatı Biyografi

Danimarkalı kaşif ve etnolog. Eski­mo kabilelerine ilişkin çalışmalarıyla tanınmıştır.

7 Haziran 1879’da Grönland’da, Jakobshavn’da doğ­du, 22 Aralık 1933’de Kopenhag’da öldü. Babası Dani­markalı, annesi yarı Eskimo’ydu. Eskimo kültürü ve dili­ni küçük yaşta öğrenen Rasmussen, ortaöğrenimini Ko­penhag’da tamamladı.

1900’de Christian Daily’nin muhabiri olarak L.Mylius- Etichsen’in yönettiği İzlanda seferine katıldı. 1902-1904 arasında Mylius-Erichsen’in Batı Grönland seferinde de yer alarak Kutup Eskimoları olarak bilinen ve dünyanın en kuzey bölgesinde yaşayan Eskimo kabilesiyle bir süre yaşadı. Henüz Hıristiyanlık’ı kabul etmemiş olan ve kendi gelenek ve göreneklerini korumakta olan Kutup Eskimolarının kültürlerini incelemeye ve etnolojik araştırma yap­maya başladı. 1905’de ve 1908’de Eskimolar üzerine iki kitap yayımladı.

1910’da Kuzey Grönland’da yaşayan Eskimolar ara­sındaki ticareti kolaylaştırmak ve araştırma merkezi ola­rak kullanmak amacıyla Cape York’ta “Thule” adını ver­diği bir istasyon kurdu.

Eserlei (başlıca): Eskimo Folk Tales, 1921, (“Eskimo Halk Masalları” )\Across Arctic America, 1927;(“Kutup Amerikası Boyunca”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>