Katherine Anne Porter Kimdir

Katherine Anne Porter Kimdir, Katherine Anne Porter Hayatı Biyografi

ABD’li yazar. Kısa öyküleriyle tanın­mış, bir üslup ustası olarak önem kazanmıştır.

15 Mayıs 1890’da Texas Eyaleti’nde, Indiana Creek’te doğdu, 17 Eylül 1950’de öldü. Çocukluğu Texas ve Louisiana’da geçti. Kısa süre öğrenim gördü. Küçük yaştan başlayarak aile çevresinde özendirici bir ortam ve bol okuma olanağı buldu. Uç yıl süreyle bir gazetede çalıştıktan sonra Meksika’ya gitti. 1922’de yayımlanmış olan ilk öyküsü “Maria Concepcion’ı da içeren ilk kitabı Flowering judas 1930’da yayımlandı. Ertesi yıl, deniz yolculuğuyla Almanya’ ya gitti.

1939’da yayımlanan Pale Horse, Pak Rider’daki (“Kıstırılmış At, Kıstırılmış Binici”) öykülerinde, daha sonra da işleyeceği, kendisinden izler taşıyan, bağımsız kadın kahramanı Miranda’yı kullandı. 1944’dte yayımlanan öykülerinden “The Leaning To- wer”da (“Eğri Kule”) Texaslı genç bir sanatçının Berlin’deki yaşantısının gerisinde Nazizm’in yükseli­şini ele alıyordu. Tek romanı 1962 tarihli The Ship of Fools (“Delilerin Gemisi”) yine Nazizm üzerine bir çalışmaydı. 1931’de Almanya’ya yaptığı gemi yolcu­luğu sırasında tasarladığı roman, çoğu Alman olan, çeşitli uluslardan bir grup insan arasında uzun bir yolculuk boyunca gelişen ilişkileri anlatıyordu.

Porter, az sayıda ürün vermesine karşın, kuşağı­nın önde gelen yazarlarından biri olarak önem kazan­mış, özellikle üsluptaki ustalığı ile genç yazarlar üzerinde etkili olmuştur. Genellikle kendi yaşamın­dan esinlenerek yazmıştır. Öykülerinde, ancak roman türünde rastlanabilen bir doku zenginliği ve karmaşık kişilik betimlemelerini gerçekleştirmiştir. 1965 tarihli Collected Short Stories (“Toplu Kısa Öyküler”) baş­lıklı yapıtıyla Ulusal Kitap Ödülü’nü ve 1966 Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştır.

  • Eserleri (başlıca): Öykü: Flotvering Judas, 1930; Noon Wine, 1937, (“Öğle Şarabı”); Pale Horse, Pale Rider, 1939, (“Kıstırılmış At, Kıstırılmış Binici”); The Leaning Tower and Other Stories, 1944, (“Eğri Kule ve Başka Öyküler”); Collected Short Stories, 1965, (“Toplu Kısa Öyküler”). Deneme-Eleştiri: The Days Before, 1952, (“Önceki Günler”); CollectedEssays and Occasional Writings, 1970, (“Toplu Denemeler ve Arada Yazılmış Yazılar”). Roman: Ship of Fools, 1962, (“Deliler Gemi­si”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>