Kari Radek Hayatı

Kari Radek Kimdir, Kari Radek Hayatı Biyografi

Avusturya asıllı SSCB’li siyaset ada­mı ve gazeteci. 1917 Ekim Devrimi öncesinde ve sonrasında devrimci propaganda etkinlikleri yürüt­müştür.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu sınırları içinde bulunan Galiçya’da Lemberg’de (bugün Ukrayna Sov­yet Sosyalist Cumhuriyeti’nde Lvov) doğdu.Ölüm tarihi kesin değildir. Nerede öldüğü bilinmemektedir. Asıl adı Kari Bernhardovich Sobelsohn’dur. Yahudi bir aileden geliyordu. Krakovi (Krakow) ve Bern üniversitelerinde öğrenim gördü. 1901’de Polonya ve Lituanya Krallığı Sos­yal Demokrat Partisi’ne üye oldu. Etkin olarak katıldığı 1905 Devrimi’nin ardından 1906’ya değin Rusya’da tu­tuklu kaldı. Daha sonra Polonya’ya dönerek Polonya Sosyalistleri’nin Czerıvony Sztandar (Kızıl Bayrak) adlı ga­zetesinin yayın yönetmenliğini yaptı. 1907’de Alman­ya’ya geçerek Alman Sosyal Demokrat Partisi’ne girdi ve partinin sol kanadının yayın organları olan Leipzeiger Volkszeitung ve Bremer Bürgerzeitung un yazı kurulla­rında yer aldı. I. Dünya Savaşı sırasında İsviçre’ye yer­leşti ve Bern’de yayımlanan günlük bir gazetede makale yazarı olarak çalışmaya başladı.

Savaşa karşı çıkan Sosyalistler’in Eylül 1915’de İsviç­re’nin Zimmenvald kentinde topladıkları sosyalist kon­feransa katılan Radek, konferansın ardından Lenin ve Zinoviev’le birlikte Zimmenvald Solu Sürekli Bürosu’nda yer aldı ve bu grubun Vorhote (Haberci) adlı gazetesini yönetti. Nisan 1916’da Zimmenvald’cilerin ikinci kon­feransı olan Kienthal Konferansı’nın toplanmasına kat­kıda bulundu.

Eserleri(başlıca): Proletarian Dictatorship andTerrorism, 1921, (“Proletarya Diktatörlüğü ve Terörizm”); Portraits and Pamphlets, 1935, (“Portreler ve Broşürler”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>