Kanelolar

Kanelolar, Ekvador Andları’nın doğu ya­maçlarındaki Napo, Bobonaza ve Pastaza ırmaklarının yukarı kesiminde yaşamış Gü­ney Amerika Yerli halkı. Hıristiyanlığı benimseyen ilk Amazon Yerlilerinden ol­dukları için özgün dilleriyle kültürlerine ilişkin çok az bilgi vardır. Bir Dominiken misyonuna yerleştirildikleri 1581’den sonra anadillerim bırakarak, misyonerlerin ko­nuştuğu Keçuva dilini ve İspanyol gelenek­lerini benimsemişlerdir.

Geleneksel olarak ağaçlan kesip yakarak elde ettikleri topraklarda tanm yapan Kanelolar, tatlı manyok, mısır ve fasulye yetiştirirlerdi. Kolomb sonrası dönemde ise muz ve acı manyok yetiştirmeye başladılar; muzu ken­dileri tüketiyor, açı manyoku ise işleyip un haline getirerek İspanyollara satıyorlardı. Kargı, zıpkın ve pamuk ya da palmiye lifinden yapılmış ağlarla balık tutar; uzun borularla ok atarak ya da ağ, tuzak, kargı, zehirleme gibi yöntemler kullanarak kuş, maymun ve küçük memelileri avlarlardı.

Günümüzde Hıristiyan misyonlarında ya da bunların yakınındaki köylerde yaşayan az sayıda Kanelo kalmıştır. Büyük çoğunluk işe And Dağlarında çiftçilik yapan Mestizo (İber-Yerli karışımı) nüfus içinde erimiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>