Kananga Nerede

Kananga, eskiden (1972’ye değin) lulua- bourg, Zaire’nin ortagüney kesimindeki Batı Kasai bölgesinin merkezi kent. Kasai Irmağının kolu olan Lulua Irmağı kıyısında yer alır. Güneydoğuda Lubumbashi, kuzey­batıda da Kasai Irmağı kıyısında bir liman kenti olan Ilebo ile kara, hava ve demir yolu bağlantısı vardır; Zaire’nin öteki pek çok kentine de uçak seferleri düzenlenir.

1884’te bir AJman kâşifin Luluabourg adını koyduğu kent, bir askeri karakol olarak gelişti. 1895’te Afrikalı birliklerin Belçikalı­lara karşı başlattığı geniş çaplı bir ayaklan­maya sahne oldu. 1950’de Lusambo’nun yerine Kasai’nin yönetim merkezi yapıldı. Bugün, güneybatıdaki Tshikapa yöresinden çıkarılan elmas ile çevredeki öteki bölgeler­de yetiştirilen canlı hayvan, kahve ve pa­muk gibi tarım ürünlerinin pazarladığı önemli bir ticaret merkezidir. Kentte palmi­ye yağı, pirinç, manyok, yer fıstığı, muz ve ananas işlenen tesisler vardır. Öteki sanayi kuruluşları arasında mayalı içki fabrikaları ve basım evleri sayılabilir. Kananga’da bir ulusal müze ile bir yüksek öğretmen okulu bulunur. 1960’taki bağımsızlığı izleyen 15 yıl içinde kent nüfusu dört kattan fazla artmış; 1972’de asıl adı resmî olarak yeni­den kullanılmaya başlamıştır. Nüfus (1991) 371.862.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>