Kampöt

Kâmpöt, Kamboçya’nın güneybatı bölge­sinde (phumipheak) il (khet) ve il merkezi kent. Koh Sla Irmağının ağzında yer alan kent, 19. yüzyılda ülkenin ana limanı duru­mundaydı. 1950’lerde Kâmpong Saom lima­nının gelişmesiyle geri planda kaldı. Kara ve demir yollarıyla başkent Phnom Penh ile Kâmpöng Saöm’a bağlanan kentte bir teks­til fabrikası bulunmaktadır.

Yüzölçümü 5.962 km2 olan Kâmpöt ili güneyde Tayland Körfezi, güney ve doğuda Vietnam, kuzey ve batıda da Tayland ile çevrilidir. Doğa koşullarında olağanüstü bir değişiklik olmadığı yıllarda başlıca tarım ürünleri pirinç, biber, muz, hindistan cevizi ve duriandır. Kıyı şeridi balık ve kabuklu deniz ürünleri bakımından zengindir. Sık bir orman örtüsüyle kaplı dağlık bölgelerde ise gülağacı denen yüksek nitelikli kereste elde edilen ağaçlar, tik ve kauçuk ağaçları ile üzümsü meyveler bulunur. Kıyı boyunca yer alan devlet denetimindeki tuzlu batak­lıklardan Kamboçya’nın tuz gereksinmesi­nin hemen hemen tümü sağlanır. 1975’ten sonra gerçekleştirilen sulama projeleri, özellik­le Koh Sla ve Kev ırmaklarında kurulan büyük baraj-kanal-gölet kompleksleri ile Tani’deki gölet, ilin tarımsal potansiyelinin gelişmesini sağlamıştır. Kâmpöt kenti dışın­daki sanayi tesisleri arasında, Châkrei Ting’deki çimento fabrikası ile Tuk Meas’taki fosfatlı gübre fabrikası sayılabilir; ayrıca bütün ilde, tarım makineleri üreten küçük ölçekli sanayi kuruluşları vardır. Çimento ve fosfat fabrikalarında yörede çıkarılan kireçtaşı ile fosfat kullanılır. Nüfusun önem­li bir kesimi Kızıl Khmerlerce katledilmiş­tir. Nüfus (1987 tah.) kent, 15.000; il, 412.000.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>