Kamış Sertleşmesi

Kamış Sertleşmesi Nedir

Kamış sertleşmesi, ereksiyon olarak da bilinir, erkek üreme organlarından kamışın (penis) hacimce büyüyüp sertleşerek yukarı doğru kalkmasıdır. Kamış gövdesinde birbiri­ne lifsi yapılarda bağlanan ve dikilgen (erektil) doku olarak bilinen, silindir biçimli üç kitle yer alır. Bunlardan gözenekli cisim­ler (corpora cavernosa) iki yanda, süngersi cismin (corpus spongiosum) üstünde yer alır. Bu yapılar, gevşek bir doku ağı ve bunların arasında geniş boşluklar içerir. Kamış yumuşakken boşlukların arasındaki bölmeler içe çökmüştür; sertleşme sırasında boşluklara dolan kan kamışın büyüyerek yukarı kalkmasını sağlar. Atardamarlara gelen kanın miktarı mekanik ya da psikolo­jik uyanlarla artırılabilir.

Atardamarların genişlemesi çevredeki dokunun da genişle­mesine neden olur; toplardamarlar sıkıştı­ğından bu sırada kalbe geri dönen kan miktarı ve kan akımının hızı azalır. Süngersi cismin sertleşip dikilme yeteneği gözenekli cisimler kadar fazla değildir. Bu bölgedeki toplardamarlar vücut yüzeyine daha yakın olduğundan daha az baskı altında kalır ve kanın geri dönüşü önemli ölçüde engellenmez. Böylece siyekin (üret­ra) sıkışıp ersuyunun atılmasına engel olma­sı tehlikesi ortadan kalkar. Atardamarlar büzülmeye başladıkça kamış da yumuşar ve küçülür. Kan dolaşımı normale dönüp kan dikilgen dokular arasın­daki boşluklardan çıkınca toplardamarlar üzerindeki basınç da azalır. Ayrıca bak. ersuyu atımı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>