Kalsit Nedir

Kalsit nedir , Kalsit minareli elementi hakkında bilgiler

Kalsit , en sık rastlanan doğal kalsiyum karbonat (CaCO3) mineralidir. Çok çeşitli ve güzel görünümlü kristaller halinde gelişir. Kimyasal bileşimi aragonit ve vateritinkinin aynısı olmakla birlikte, kristal yapısı onlarınkinden farklıdır. Kalsit, Yer yüzeyinde ya da yüzeye yakın kesimlerde geçerli olan tüm sıcaklık ve basınç koşullarında kararlı bir yapı gösterir; bu nedenle öteki kalsiyum karbonat türlerinin hepsinin jeolojik zaman içinde kalsite dönüşmüş olduğu kabul edilir.

Kalsit, kireçtaşının ve onun başkalaşmış (metamorfik) eşdeğeri olan mermerin başlı­ca mineral bileşenidir. Omurgasızların ka­buklarında da bulunur. Organik asitler ya da çözünmüş karbon dioksit (CO2) içeren yeraltı suyunda kolayca çözünür, CO2 uçtu­ğunda ise çökelir; kireçtaşı mağaraları ve mağaralardaki sarkıt ve dikitler, kaynarca­ların çevresindeki kütlesel traverten kuşak­ları, akarsularda ve kaynaklarda rastlanan süngersi kalkerli pamuktaşları bu biçimde gelişir.

Kalsit adı 1845’ten beri kullanılmaktadır; buna karşılık mineralin kendisi kalkerli spät olarak çok eskiden beri biliniyordu ve bunun saydam bir türü olan İzlanda spatı oldukça iyi incelenmişti. 1669’da Erasmus Bartholin, İzlanda spatının güçlü çiftkırıcı etkisini ve kusursuz yarılma özelliğini ayrın­tılı olarak tanımladı. Benzer bir çalışmayı 1678’de, çiftkırılma olayını inceleyen Chris- tiaan Huygens de gerçekleştirdi. R. J. Haüy ise, 1781-1801 arasında kalsitin yanlmasım ve kristal biçimlerini araştırdı ve bulguların­dan kalkarak bir kristal yapısı kuramı geliştirdi. 1808’de Etienne-Louis Malus, İz­landa spatıyla ışığın kutuplanmasını keşf­etti. 1924’te de Sir Lawrence Bragg, kalsit­teki atomların dizilişini inceledi ve bu mineralin kırma indislerini hesapladı. İlk kez 17. yüzyılda İzlanda’nın doğu kıyılarından elde edilen İzlanda spatı, Nicol ve Ahrens prizmaları gibi ışığı kutuplayan prizmalarda ve mikroskoplarda, polaris- koplarda ve öteki optik aygıtlarda kulla­nılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>